Dorastanie potomstwa może okazać się wyjątkowo trudną sytuacją dla wielu rodziców. Dzieci wraz z wiekiem zdobywają kolejne doświadczenia, zaczynają mierzyć się z różnymi problemami oraz otaczają się nowymi znajomymi. Wszystkie te czynniki sprawiają, że nastolatkowie zaczynają odczuwać niechęć do utrzymywania bliższych relacji ze swoimi rodzicami, a co za tym idzie – nie chcą spędzać z nimi czasu, również podczas wakacji.
Opiekunowie zazwyczaj myślą, że taka postawa dziecka wynika z chwilowego „młodzieńczego buntu” i przymusowo zabierają nastolatka na wspólny wyjazd. Niestety takie rozwiązanie może źle wpłynąć na psychikę dziecka i jeszcze bardziej pogłębić jego negatywny stosunek do rodziny. Jak zatem na spokojnie dotrzeć do dorastającego nastolatka i zachęcić go do wspólnego wyjazdu na wakacje?
Zapewnij atrakcje odpowiednie do jego wieku
Warto mieć na uwadze, że dorastające dzieci z czasem zmieniają swoje zainteresowania i niekoniecznie nadal interesują się rozrywkami, które lubiły w dzieciństwie. Dlatego, aby nie zanudzić nastolatka na wakacjach, warto zapytać go na przykład o to, co chciałby konkretnie robić albo jaki charakter odpoczynku go interesuje. Można pomyśleć również o skróceniu czasu wyjazdu. Widmo zbyt długich wczasów z rodzicami może kojarzyć się z nudą, a to z kolei budzi u dziecka niechęć do samego pomysłu.
Upewnij się, czy dziecko nie ma innych planów
W pewnym okresie życia zdarza się, że nastolatkowie wolą spędzać wakacje ze swoją paczką znajomych i wspólnie planują różne wyjazdy czy imprezy. Niektórzy rodzice nie wiedzą o tych planach i nieświadomie ustalają taką datę rodzinnego wyjazdu, która koliduje z pomysłami dziecka. Przez taką sytuację, że nastolatek będzie niezadowolony i ostatecznie nie będzie chciał wybrać się na wyjazd z rodzicami.
Aby uniknąć takiej sytuacji, warto porozmawiać z małoletnim i zapytać go, czy planuje robić coś konkretnego ze swoimi znajomymi w wakacje. Dopiero wtedy należy wspólnie ustalić datę rodzinnego wyjazdu. Takie rozwiązanie sprawi, że dziecko będzie zdecydowanie bardziej przychylne na wakacje z rodzicami, ponieważ nie będzie musiało rezygnować ze swoich własnych planów.
Poważna rozmowa z dzieckiem
Co zrobić, gdy wcześniej wymienione metody zawodzą i dziecko torpeduje plany rodzinnych wakacji? Najlepszym sposobem na rozwiązanie konfliktu będzie spokojna i poważna rozmowa. Być może dziecko ma na głowie pewne problemy, do których nie chce się przyznać swoim rodzicom i dlatego nie ma ochoty na wspólny wyjazd. Warto zapytać małoletniego o konkretny powód jego niechęci do spędzania czasu z rodziną na wakacjach oraz postarać się przekonać go do zmiany zdania.
Jeśli jednak rodzic zauważy, że kompletnie nie potrafi dojść do porozumienia ze swoim dzieckiem, nie powinien działać uparcie na własną rękę, tylko skorzystać z pomocy specjalisty. Najlepszym rozwiązaniem będzie psycholog dziecięcy.
Wbrew pozorom psycholog nie musi pomagać tylko w kryzysowych sytuacjach, ale potrafi też odpowiednio doradzić w nieco mniej wymagających problemach. Wizyta u specjalisty może okazać się idealnym rozwiązaniem, ponieważ psycholog dziecięcy pomoże rodzicom zrozumieć tok myślenia nastolatka, a ponadto wnikliwie przeanalizuje zgłoszony problem i postara się znaleźć przyczynę postawy małoletniego. Odpowiednie podejście może sprawić, że dziecko przekona się do wyjazdu i przestanie stanowczo się przeciwstawiać.
Jak widać, istnieją różne sposoby na rozwiązanie danego problemu. Najważniejsze jest, aby zrozumieć swoje dziecko i nie wywierać na nim presji, ponieważ to wcale nie zachęci go do zmiany zdania, a jedynie pogorszy sytuację.