Connect with us

Hi, what are you looking for?

Moda i styl

Baby i mazurki, czyli tradycyjne wielkanocne ciasta

wielkanocne ciasta

W Polsce tradycją każdych świąt jest pełen stół, suto zastawiony jedzeniem, przy którym zasiada rodzina, aby przy wspólnym posiłku rozmawiać i cieszyć się wzajemnym towarzystwem i wyjątkowymi smakami. Nie inaczej wygląda tradycja Wielkanocna. Świętujemy począwszy od śniadania wielkanocnego, na którym oprócz święconki,  nie może zabraknąć też tradycyjnych ciast, takich jak baba czy mazurek.

Wypiek Baby Wielkanocnej kiedyś i dziś

Tradycja pieczenia baby wielkanocnej sięga prawdopodobnie XVII wieku. Istnieje kilka wersji pochodzenia nazwy tego ciasta. Podaje się, że może się ona wywodzić od przesądu mówiącego, że jeśli podczas wypieku pojawi się chłop, to ciasto z pewnością opadnie. Pieczenie tego smakołyku było wykonywane więc jedynie przez baby. Kolejne podanie sugeruje, że król Stanisław Leszczyński nazwał ten wypiek babą, gdyż kojarzył mu się on z turbanem Ali Baby z „Baśni tysiąca i jednej nocy.” Jeszcze inne podania sugerują, że nazwa baba wywodzi się od kształtu ciasta, które przypomina falującą spódnicę, jaką nosiły dawniej starsze kobiety.

W dawnych czasach pokaźny rozmiar babki oraz jej doskonały smak był świadectwem kulinarnych umiejętności gospodyni. Ważne było odpowiednie przygotowanie składników, takich jak przesiana mąka pszenna, moczony w wódce szafran, starannie wybrane żółtka, przebrane rodzynki czy starty cukier. Wykonanie podlegało wielu surowym regułom, takim jak odpowiednia temperatura wszystkich składników, umiejętne wyrabianie ciasta czy kołysanie gotowego wypieku do ostygnięcia.

W dzisiejszych czasach babka wielkanocna także zajmuje ważne miejsce na wielkanocnym stole. Jej sposób wykonania zmienił się wraz z upływającym czasem i dzisiaj jego formuła jest o wiele prostsza, i ma dużo wersji, w zależności od upodobań. Popularna Babka pieczona jest z drożdży, mleka, cukru, jajek, masła oraz soli. Występują także różnorodne odmiany tego ciasta. Jednak współcześnie niewiele kobiet ma czas samodzielnie przygotowywać świąteczne wypieki. Na szczęście cukiernie w Warszawie oferują spory wybór różnorodnych wielkanocnych ciast. Babka cytrynowa, marcepanowa, pomarańczowa, a także nowoczesne wersje tego ciasta jak babka drożdżowa na miodzie, babka migdałowa czy czekoladowa są oferowane jako domowe ciasta na zamówienie. Korzystając z cukierni oferujących takie wyroby, mamy pewność sprawdzonego smaku na Wielkanocnym stole, bez wcześniejszego wysiłku.

Mazurek wielkanocny jako wzbogacenie polskiego stołu

Mazurek, mimo iż w sposób oczywisty kojarzy się z Mazurami, czyli mieszkańcami Mazowsza, wywodzi się z Imperium Osmańskiego, czyli współczesnej Turcji. Chociaż geneza tego ciasta nie jest typowo polska, to w naszej tradycji świętowania Wielkanocy nie może zabraknąć mazurka na świątecznym stole. Wypiek ten ma wiele postaci, może być pieczony na kruchym spodzie, biszkopcie bądź marcepanie. Przekładany jest kajmakiem, dżemem, marmoladą lub różnorodnymi masami. Dodaje się do niego bakalie, smażone owoce czy galaretki, a także polewa się go i zdobi w różnorodny sposób. Jak widać może istnieć sporo wersji tego ciasta, jednak wszystkie cechuje świąteczne przyozdobienie i bogata forma. Warto zamówić go  z odpowiednim wyprzedzeniem w ulubionej cukierni. Istnieje wiele miejsc na mapie stolicy oferujących bogatą ofertę mazurków, między innymi kajmakowych, czekoladowych, kokosowych czy orzechowych, więc jeśli szukacie domowego ciasta na zamówienie, w Warszawie znajdziecie bez problemu.

Planując przedświąteczne zakupy, warto pamiętać, że cukiernie w Warszawie oferują bogaty wybór ciast wielkanocnych, aby jednak dostać najlepsze z nich, warto zamówić je z wyprzedzeniem i cieszyć się smakiem tradycyjnych ciast na świątecznym stole.

Może zainteresują Cię również

Dom i wnętrze

Pleśń pojawiająca się w mieszkaniu stanowi poważny problem. Bardzo często pojawia się ona w okolicy okien. Para wodna widoczna na oknach może świadczyć o...

Motoryzacja i technologia

Warsztaty zajmujące się wulkanizacją opon świadczą bardzo wiele usług. To przede wszystkim naprawa opon i kół, prostowanie felg czy wymiana kół. Często zajmują się...

Zdrowie i uroda

Dla wielu kobiet ciąża to piękny czas oczekiwania na dziecko. Nie zmienia to jednak faktu, że jest to także okres wzmożonej pracy organizmu i...

Motoryzacja i technologia

Wózki widłowe stały się niezbędnym wyposażeniem we wszystkich miejscach, gdzie występuje konieczność przeniesienia dużej ilości towaru na raz. Sprawdzają się więc zarówno w magazynach,...