Connect with us

Hi, what are you looking for?

Motoryzacja i technologia

Jakie akcesoria są niezbędne podczas wulkanizacji opon?

akcesoria do wulkanizacji opon

Warsztaty zajmujące się wulkanizacją opon świadczą bardzo wiele usług. To przede wszystkim naprawa opon i kół, prostowanie felg czy wymiana kół. Często zajmują się również doradztwem i sprzedażą opon. Wiele firm świadczy też usług wulkanizacji mobilnej.

Termin wulkanizacja w ścisłym rozumieniu odnosi się do technologii zastosowanej po raz pierwszy przez Charles’a Goodyeara. Poprzez dodanie do kauczuku rozdrobnionej siarki, podgrzanie mieszanki do 150°C i zastosowanie specjalnych walców otrzymuje się w procesie wulkanizacji wytrzymałą i plastyczną gumę wulkanizowaną.

Na czym polega wulkanizacja opon?

Uszkodzenie opony zdarza się bardzo często. Wystarczy najechać na ostry przedmiot czy nawet kamień. Powierzchnia opony zostaje przerwana i o ile nie doszło do poważnych uszkodzeń, można próbować ją naprawić. Stosuje się dwie podstawowe metody wulkanizacji: na zimno i na gorąco.

Wulkanizacja na zimno

Wulkanizacja na zimno, nazywana inaczej wulkanizacją chemiczną to, szybka i tania metoda. Skuteczna głównie przy małych uszkodzeniach czoła opony. Chodzi tu głównie uszkodzenia punktowe np. wbite gwoździe. To metoda bardzo popularna i często stosowana. Miejsce naprawy wytrzymuje do kilkunastu miesięcy. Wulkanizacja na zimno polega na zastosowaniu odpowiedniego wypełniacza, który umieszcza się w miejscu uszkodzenia. Uzupełnia on przerwany obszar, łącząc go i uszczelniając.

Wulkanizacja na gorąco

Technika pozwala na przeprowadzenie trwałego i wytrzymałego łączenia. Dzięki wulkanizacji na gorąco możliwa jest naprawa obszerniejszych uszkodzeń, w tym na boku opony. Metoda na gorąco wymaga specjalistycznej wiedzy i nie wszystkie warsztaty pracują z jej użyciem. Usługa jest też dużo droższa. W dużej mierze przypomina proces wulkanizacji wymyślony przed laty. Polega na odtworzeniu brakującego fragmentu ze specjalnie przygotowanej mieszanki w procesie pełnej wulkanizacji. Dzięki odpowiedniemu podgrzaniu i doborze składników można uzyskać gumę o parametrach takich samych jak naprawiana opona. To jednak zadanie dla profesjonalistów.

Wulkanizacja opon – jakie akcesoria będą niezbędne?

Podstawowe materiały wulkanizacyjne to łatki do opon, wkłady naprawcze, chemia wulkanizacyjna, materiały do napraw na gorąco czy mieszanki gumowe. Konieczne są również specjalne akcesoria i sprzęty.

Łaty uniwersalne do opon

To najpopularniejsze materiały do naprawy opon na zimno. Łatki do opon są uniwersalne. Można nimi naprawiać opony diagonalne i radialne, dętkowe i bezdętkowe. Niektóre przeznaczone są do samochodów osobowych, inne do ciężarowych i dostawczych. Stosuje się je w obszarze czoła, barku i boku opony. W tzw. strefach naprawialnych. Występują w różnych rozmiarach i kształtach. Mogą być kwadratowe, prostokątne i okrągłe. W rozmiarze  45 x 45 mm, 60 x 60 mm, czy o średnicy 80 mm. Godne polecenia są łatki firmy Maruni, BestPatch, TipTop, Tech czy TruflexPang

Wkłady naprawcze do opon radialnych

Do dyspozycji w zależności od uszkodzenia są bardzo różne rozmiary wkładów, np. od 150 x 80 mm, 180 x 580 mm czy 460 x 280 mm.

Chemia wulkanizacyjna

To różnego rodzaje kleje do opon, kleje aktywatory, kleje wulkanizacyjne, uszczelniacze oraz  specjalne płyny do odtłuszczania naprawianych opon.

Mieszanki gumowe

W tej kategorii można znaleźć masy samowulkanizujące, mieszanki do dętek i opon, techniczne płótna krzyżowe oraz specjalistyczne sznurki.

Akcesoria i urządzenia wulkanizacyjne

Naprawa opony, czy to metodą na zimno czy na gorąco, wymaga użycia odpowiednich urządzeń i akcesoriów. Konieczne mogą się okazać między innymi nacinarki do opon, nożyki do nacinania bieżnika, pędzle, rolki dociskowe do łatek czy skrobaki do opon.

Może zainteresują Cię również

Dom i wnętrze

Pleśń pojawiająca się w mieszkaniu stanowi poważny problem. Bardzo często pojawia się ona w okolicy okien. Para wodna widoczna na oknach może świadczyć o...

Zdrowie i uroda

Dla wielu kobiet ciąża to piękny czas oczekiwania na dziecko. Nie zmienia to jednak faktu, że jest to także okres wzmożonej pracy organizmu i...

Motoryzacja i technologia

Wózki widłowe stały się niezbędnym wyposażeniem we wszystkich miejscach, gdzie występuje konieczność przeniesienia dużej ilości towaru na raz. Sprawdzają się więc zarówno w magazynach,...

Moda i styl

Odpowiednie obuwie to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia każdego skejta. Zanim jednak zdecydujesz się na zakup konkretnego modelu, warto wiedzieć, na jakie kwestie warto...