Connect with us

Hi, what are you looking for?

Zdrowie i uroda

Najczęstsze dolegliwości ciążowe – sprawdź, z czym musi mierzyć się przyszła mama

Najczestsze dolegliwosci ciazowe

Dla wielu kobiet ciąża to piękny czas oczekiwania na dziecko. Nie zmienia to jednak faktu, że jest to także okres wzmożonej pracy organizmu i związanych z tym przeróżnych dolegliwości. Każda ciąża przebiega nieco inaczej, często kobiety pierwszą ciążę przechodzą zupełnie inaczej niż kolejne. Są jednak takie rzeczy, z którymi mierzy się prawie każda przyszła mama. Poniżej przedstawiamy kilka najważniejszych z nich!

Mdłości 

Mdłości są jednym z najbardziej znanych objawów ciąży. Najczęściej pojawiają się z rana, w początkowej fazie ciąży i ustępują same około 14 tygodnia. Jak im zapobiegać? Trzeba unikać intensywnych zapachów. Ważne jest także trzymanie lekkostrawnej diety i zjadanie mniejszych porcji, ale częściej.

Zgagi

Zgaga w ciąży pojawia się wraz z rosnącą macicą. To uciążliwe pieczenie w gardle lub niżej w przełyku po zjedzeniu posiłku. Zwykle, aby temu zapobiec, wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad odżywiania. Przede wszystkim należy jeść w pozycji siedzącej. Należy również unikać zbyt obfitych posiłków – lepiej jeść częściej, ale mniej. Warto także ograniczyć tłuste i pikantne dania oraz uważać na nadmiar kakao i gazowanych napojów.

Żylaki 

Żylaki to rozszerzone żyły powstające wtedy, gdy zastawki w żyłach nie działają prawidłowo. W ciąży pojawiają się ze względu na rozluźniające działanie hormonów, które zmniejszają napięcie ścian żył. Żylakom sprzyja także powiększająca się macica uciskająca naczynia krwionośne i zwiększona produkcja krwi. Na żylaki w ciąży narażone są zwłaszcza kobiety, których ten problem dotyczył już przed ciążą, a także te, które dużo stoją oraz prowadzą siedzący tryb życia. Regularny ruch, luźna odzież i obuwie oraz masaże stóp i łydek powinny znacznie pomóc pozbyć się tej dolegliwości. Można także prewencyjnie leżeć z uniesionymi nogami.

Zaparcia

Rozwijający się płód uciska narządy wewnętrzne, w tym jelita. Z tego względu pojawiają się zaparcia, a nawet hemoroidy. Aby do nich nie dopuścić, pamiętaj o włączaniu do codziennej diety dużej ilości błonnika. Postaw na pełnoziarniste produkty i duże ilości warzyw. Dbaj także o prawidłowe nawodnienie. Istotny jest również ruch – spokojny spacer jak najbardziej może pomóc poradzić sobie z zaparciami. Większość kobiet może także pozwolić sobie na gimnastykę i inne lekkie formy ruchu dostosowane do wieku ciąży.

Suchość pochwy

Suchość pochwy w ciąży to jedna z tych dolegliwości, o których nie mówi się wiele, a która potrafi bardzo uprzykrzyć życie kobiety. Pojawia się w reakcji na zmniejszenie się ilości estrogenu w ciele. Zwiększa się natomiast stężenie progesteronu, odpowiedzialnego za utrzymanie ciąży i wtedy właśnie pojawia się suchość pochwy w ciąży. Co stosować? Na szczęście są odpowiednie globulki dopochwowe nawilżające, które można przyjmować w ciąży. Doraźnie sprawdza się także nawilżacz do pochwy.

Bóle pleców 

W ciąży kręgosłup jest obciążony nadprogramowymi kilogramami, które w dodatku są nieregularnie rozmieszczone. Brzuch wymusza nieco inną postawę ciała, więc pojawia się ból pleców. Jak temu zaradzić? Należy unikać długiego stania, jak i siedzenia ze skrzyżowanymi nogami. Poleca się także zrezygnować z butów na obcasach. Warto spać z poduszką w części lędźwiowej pleców oraz pomiędzy kolanami.

Jak widać, ciąża ma swoje jasne, jak i ciemne strony. Jednak dbając o zdrowy tryb życia i pozwalając sobie na odpowiednio dużo odpoczynku, można złagodzić wiele z ciążowych dolegliwości!

Może zainteresują Cię również

Dom i wnętrze

Pleśń pojawiająca się w mieszkaniu stanowi poważny problem. Bardzo często pojawia się ona w okolicy okien. Para wodna widoczna na oknach może świadczyć o...

Motoryzacja i technologia

Warsztaty zajmujące się wulkanizacją opon świadczą bardzo wiele usług. To przede wszystkim naprawa opon i kół, prostowanie felg czy wymiana kół. Często zajmują się...

Motoryzacja i technologia

Wózki widłowe stały się niezbędnym wyposażeniem we wszystkich miejscach, gdzie występuje konieczność przeniesienia dużej ilości towaru na raz. Sprawdzają się więc zarówno w magazynach,...

Moda i styl

Odpowiednie obuwie to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia każdego skejta. Zanim jednak zdecydujesz się na zakup konkretnego modelu, warto wiedzieć, na jakie kwestie warto...