Dla wielu kobiet ciąża to piękny czas oczekiwania na dziecko. Nie zmienia to jednak faktu, że jest to także okres wzmożonej pracy organizmu i związanych z tym przeróżnych dolegliwości. Każda ciąża przebiega nieco inaczej, często kobiety pierwszą ciążę przechodzą zupełnie inaczej niż kolejne. Są jednak takie rzeczy, z którymi mierzy się prawie każda przyszła mama. Poniżej przedstawiamy kilka najważniejszych z nich!
Mdłości
Mdłości są jednym z najbardziej znanych objawów ciąży. Najczęściej pojawiają się z rana, w początkowej fazie ciąży i ustępują same około 14 tygodnia. Jak im zapobiegać? Trzeba unikać intensywnych zapachów. Ważne jest także trzymanie lekkostrawnej diety i zjadanie mniejszych porcji, ale częściej.
Zgagi
Zgaga w ciąży pojawia się wraz z rosnącą macicą. To uciążliwe pieczenie w gardle lub niżej w przełyku po zjedzeniu posiłku. Zwykle, aby temu zapobiec, wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad odżywiania. Przede wszystkim należy jeść w pozycji siedzącej. Należy również unikać zbyt obfitych posiłków – lepiej jeść częściej, ale mniej. Warto także ograniczyć tłuste i pikantne dania oraz uważać na nadmiar kakao i gazowanych napojów.
Żylaki
Żylaki to rozszerzone żyły powstające wtedy, gdy zastawki w żyłach nie działają prawidłowo. W ciąży pojawiają się ze względu na rozluźniające działanie hormonów, które zmniejszają napięcie ścian żył. Żylakom sprzyja także powiększająca się macica uciskająca naczynia krwionośne i zwiększona produkcja krwi. Na żylaki w ciąży narażone są zwłaszcza kobiety, których ten problem dotyczył już przed ciążą, a także te, które dużo stoją oraz prowadzą siedzący tryb życia. Regularny ruch, luźna odzież i obuwie oraz masaże stóp i łydek powinny znacznie pomóc pozbyć się tej dolegliwości. Można także prewencyjnie leżeć z uniesionymi nogami.
Zaparcia
Rozwijający się płód uciska narządy wewnętrzne, w tym jelita. Z tego względu pojawiają się zaparcia, a nawet hemoroidy. Aby do nich nie dopuścić, pamiętaj o włączaniu do codziennej diety dużej ilości błonnika. Postaw na pełnoziarniste produkty i duże ilości warzyw. Dbaj także o prawidłowe nawodnienie. Istotny jest również ruch – spokojny spacer jak najbardziej może pomóc poradzić sobie z zaparciami. Większość kobiet może także pozwolić sobie na gimnastykę i inne lekkie formy ruchu dostosowane do wieku ciąży.
Suchość pochwy w ciąży to jedna z tych dolegliwości, o których nie mówi się wiele, a która potrafi bardzo uprzykrzyć życie kobiety. Pojawia się w reakcji na zmniejszenie się ilości estrogenu w ciele. Zwiększa się natomiast stężenie progesteronu, odpowiedzialnego za utrzymanie ciąży i wtedy właśnie pojawia się suchość pochwy w ciąży. Co stosować? Na szczęście są odpowiednie globulki dopochwowe nawilżające, które można przyjmować w ciąży. Doraźnie sprawdza się także nawilżacz do pochwy.
Bóle pleców
W ciąży kręgosłup jest obciążony nadprogramowymi kilogramami, które w dodatku są nieregularnie rozmieszczone. Brzuch wymusza nieco inną postawę ciała, więc pojawia się ból pleców. Jak temu zaradzić? Należy unikać długiego stania, jak i siedzenia ze skrzyżowanymi nogami. Poleca się także zrezygnować z butów na obcasach. Warto spać z poduszką w części lędźwiowej pleców oraz pomiędzy kolanami.
Jak widać, ciąża ma swoje jasne, jak i ciemne strony. Jednak dbając o zdrowy tryb życia i pozwalając sobie na odpowiednio dużo odpoczynku, można złagodzić wiele z ciążowych dolegliwości!