Wózki widłowe stały się niezbędnym wyposażeniem we wszystkich miejscach, gdzie występuje konieczność przeniesienia dużej ilości towaru na raz. Sprawdzają się więc zarówno w magazynach, jak i również w firmach produkcyjnych. Występujące usterki w tego typu urządzeniach często doprowadzają do dużego utrudnienia i opóźnienia pracy. Nawet drobna awaria może skończyć się niepoprawnym działaniem całego urządzenia. Przyczyny awarii płyt elektronicznych wózków widłowych mogą być różne, lecz warto się z nimi zapoznać, aby zabiec usterce lub dokonać jej jak najszybszej naprawy, by praca przebiegała sprawnie i bezproblemowo. Większość nowoczesnych wózków jest w stanie pracować w pełni intensywnie nawet przy dużym obciążeniu, jednak awarie mogą zdarzyć się w najmniej spodziewanej sytuacji.
Przyczyny awarii
Gdy zauważamy, że wózek nie jeździ lub jakość i moc jego jazdy nie jest wystarczająca, możemy założyć, że awarii uległy jednostki napędowe. Zwykle w takim przypadku należy sprawdzić połączenia liniowe, gdyż to one mogą stanowić główne źródło problemu. Częstym problemem związanym również z usterką połączeń liniowych może być także problem z podnoszeniem lub opuszczaniem wideł. W wielu przypadkach wina może leżeć po stronie złączy lub zaworów. Na pewno jednymi z bardziej niebezpiecznych i uciążliwych awarii są problemy ze skrzynią biegów i układem kierowniczym. Problemy mogą dotyczyć także jednostek napędowych i powodować niemożliwość odpalenia silnika lub jego nierównomierną pracę. Takich awarii nie wolno lekceważyć, ponieważ dalsze korzystanie z uszkodzonego wózka i jego elementów może doprowadzić do zupełnego zepsucia maszyny lub nawet wypadku przy pracy.
Elektronika wózków widłowych
W przypadku awarii elektroniki do wózków widłowych należy skorzystać z pomocy profesjonalnego serwisu. Często można zakupić tam zarówno nowe, jak i regenerowane elektroniczne płyty sterujące, płyty zasilające, karty logiczne, sterowniki oraz falowniki do wózków widłowych. Należy pamiętać, że elektroniczne komponenty w wózkach widłowych stanowią jego bardzo istotne elementy, ponieważ zawierają konfiguracje algorytmów operacyjnych wózka. Gdy ulegną one awarii, może dojść do przerwania inteligentnego współdziałania poszczególnych elementów składowych wózka. Biorąc pod uwagę te aspekty, należy zwracać szczególną uwagę na działanie elektroniki napędu, od której zależy sterowanie oraz zachowanie wózka widłowego podczas jazdy, zużycie energii w tym celu, a także trwałość i dyspozycyjność. Nie zawsze trzeba decydować się na nowe elementy.
Co robić w razie awarii?
Aby uniknąć występowania awarii, należy przeprowadzać regularnie prace serwisowe oraz konserwacje urządzenia, a także systematycznie wymieniać zużyte podzespoły. Obsługa wózka widłowego powinna przypaść wykwalifikowanym pracownikom, gdyż wiele usterek jest przyczyną złej eksploatacji urządzeń. Mimo iż większość nowych wózków widłowych tworzonych jest z myślą o jak największej trwałości, są one narażone na usterki w takim samym stopniu jak używany starszy sprzęt. Aby przedłużyć działanie wózka widłowego i jego elementów należy stosować się do informacji zawartych w jego instrukcji. Często dochodzi do przeciążenia pojazdu lub niedostosowania prędkości spowodowanej niezapoznaniem się z informacjami.
Zaufany serwis wózków widłowych skontroluje działanie sprzętu. W razie potrzeby specjaliści przeprowadzą stosowne naprawy i regeneracje. Poddawanie wózka regularnym przeglądom pozytywnie wpłynie na komfort i efektywność pracy.