Pleśń pojawiająca się w mieszkaniu stanowi poważny problem. Bardzo często pojawia się ona w okolicy okien. Para wodna widoczna na oknach może świadczyć o zawilgoceniu wnętrza, które prowadzi do powstawania pleśni. Istnieją na szczęście skuteczne metody walki z tym problemem.
Czym jest pleśń?
Grzyby pleśniowe to organizmy, które upodobały sobie do rozwoju wilgotne warunki i brak przewiewu. Około 107 gatunków grzybów strzępkowych może rozwijać się na materiałach budowlanych. Pleśnie mają postać narośli (białych, szarych, zielonkawych lub ciemno-brunatnych). W okolicach okien i na oknach, najczęściej pojawia się rodzaj pleśni, który ma kolor czarny.
Pleśń przy oknach – jakie są przyczyny?
Przyczyną powstawania pleśni w okolicach okna może być niepoprawnie wykonana izolacja – błędy popełnione podczas wykonania ścian izolacyjnych.
Wybór okien z tworzywa sztucznego również może przyczynić się do pojawienia się czy rozrostu pleśni przy oknie. Winą może być konstrukcja okna, jego budowa albo błędy w montażu.
Jedną z głównych przyczyn wilgoci na szybach jest zbyt duży poziom wilgotności we wnętrzu, co w połączeniu z wysoką szczelnością okien PCV powoduje skraplanie się wody na szybach. Utrzymująca się przez dłuższy okres podwyższona wilgotność może prowadzić do powstania grzybów i pleśni. Częstą przyczyną skraplania wody na oknach wewnątrz są dokładnie zaizolowane okna oraz nadmierna wilgotność w powietrzu wewnątrz mieszkania.
Przyczyną zwiększonej wilgotności w domu może być również wilgoć produkowana przez ludzi i zwierzęta. Często problemem jest zbyt duża ilość kwiatów.
Pleśń jest niebezpieczna, ponieważ w optymalnych dla niej warunkach bardzo szybko się namnaża, a jej usunięcie nie ogranicza się do zmycia jej z powierzchni i użycia preparatów przeciwgrzybiczych. Jeśli nie zwalczy się jej oraz przyczyny jej powstawania, w krótkim czasie znów się pojawi.
Jak zwalczać/zapobiegać powstawaniu pleśni przy oknie?
Należy przede wszystkim zadbać o wentylację w mieszkaniu. Upewnić się, że nie są zablokowane kratki wentylacyjne, regularnie wietrzyć pomieszczenia. Można zastosować pochłaniacze wilgoci oraz nawiewniki w oknach. Warto zastosować okna z okuciami z mikrowentylacją, które można rozszczelnić, co zapobiegnie skraplaniu się wody na powierzchni szyby.
Wpływ pleśni na zdrowie człowieka
Wystawianie się na działanie mykotoksyn (produkowanych przez grzyby pleśniowe) może prowadzić do wielu przykrych konsekwencji zdrowotnych. Mogą pojawić się problemy z układem immunologicznym, nerwowym, pokarmowym oraz oddechowym. Przyczyniają się one także do zmian w układzie sercowo-naczyniowym. Mykotoksyny mają działanie kancerogenne oraz mutagenne. Ponad trzysta gatunków grzybów pleśniowych wykazuje działanie uczulające, alergizujące.
Jeśli samodzielnie nie możemy poradzić sobie z problemem pleśni i wilgoci przy oknach, możemy zwrócić się z prośbą o profesjonalną pomoc. Wiele film w Warszawie oferuje usługi osuszania budynków oraz doradztwo.
W przypadku problemów z pojawianiem się pleśni warto doraźnie skorzystać ze sprzętu osuszającego pomieszczenia. Są firmy posiadające w ofercie na wynajem różnego typu osuszacze. Pracownicy indywidualnie pomagają w wyborze odpowiedniej metody osuszania i doborze modelu, tak by jak najlepiej sprostać oczekiwaniom klienta.
Problem z pojawianiem się pleśni przy oknach pojawia się lub nasila w okresie jesienno-zimowym. Nie jest to jedynie problem estetyczny wnętrza. Przebywanie w pomieszczeniach, gdzie znajduje się pleśń może spowodować wystąpienie alergii i innych chorób u domowników. Na szczęście można skorzystać z pomocy profesjonalnej firmy zajmującej się osuszaniem lub też odgrzybianiem wnętrz.