Aparaty lingwalne to nowość, jaka od niedawna pojawiła się na rynku usług dentystycznych. To małe urządzenie działa jak zwykły aparat na zęby, w przeciwieństwie do którego jednak nie jest on w ogóle widoczny. Nic więc dziwnego, że od razu zdobył on tak duża popularność. Stanowi doskonałą alternatywę dla wszystkich, którzy nie zaufali tradycyjnemu aparatowi. W czym tkwi sekret aparatu lingwalnego?
Czym są aparaty lingwalne?
Tego rodzaju aparaty, podobnie jak i te standardowe, umieszczane są w jamie ustnej na stałe. Tak jak i w przypadku aparatów tradycyjnych, stosuje się w tym celu specjalny klej, za pomocą którego przytwierdza się urządzenie do powierzchni zęba. Jest jednak pewna różnica. Aparaty lingwalne zakłada się na zębach od strony języka. Są one w całości wykonywane na zamówienie, w związku z czym są wygodniejsze niż te standardowe. Są one także mniej wyczuwalne.
Poleca się je zwłaszcza tym, którzy cenią sobie dyskrecję i komfort. Powinny je również stosować osoby, które mają problemy z odwapnieniami szkliwa lub czyszczeniem zębów. Mogą je nosić wszyscy i to bez względu na wiek. Dzięki temu, że są wykonywane na zamówienie, wpływają one korzystnie na zmniejszenie czasu oczekiwania na pierwsze efekty. A jak prezentują się w zestawieniu z tradycyjnymi modelami?
Aparat lingwalny czy tradycyjny?
Pomimo tego samego zastosowania, urządzenia te znacznie się od siebie różnią. Mowa tu nie tylko o sposobie ich zakładania na zęby. W odróżnieniu od standardowych aparatów ortodontycznych, modele lingwalne są projektowane wedle potrzeb konkretnej osoby. Przekłada się to na tempo leczenia – jest ono znacznie krótsze. Z drugiej jednak strony zaprojektowanie i wykonanie aparatu lingwalnego trwa więcej czasu niż w przypadku tego tradycyjnego. W niektórych przypadkach nawet do 3-5 tygodni. Czas oczekiwania rekompensują jednak efekty, które są widoczne szybciej.
Te dwa urządzenia różnią się od siebie również budową. W nowszych modelach nie stosuje się zunifikowanych rozmiarów zamków. Każdy z nich tworzony jest na nowo, od miary pobranej z uzębienia pacjenta. W odróżnieniu od tradycyjnego modelu, nie mocuje się go również przy użyciu ligatur, czyli gumowych okręgów, które służą do przymocowania łuku. To z kolei przekłada się na zwiększenie stopnia oddziaływania łuku prostującego na zęby.
Rodzaje aparatów lingwalnych
Wśród aparatów lingwalnych możemy wyróżnić:
- aparaty proste – posiadają one tylko jeden system zamków. To właśnie ten element dopasowuje się do indywidualnych cech zgryzu danego Dentysta pobiera od niego wycisk zębów, który następnie przekazuje do laboratorium razem z zamkami. Na tej podstawie technik laboratoryjny ustawia zęby oraz dopasowuje do nich zamki. Ten rodzaj aparatu wymaga używania specjalnej szyny transferowej w postaci nakładki na zęby. Umieszcza się ją w ustach pacjenta przed osadzeniem łuku aparatu,
- aparaty z indywidualnymi zamkami – jest to urządzenie o bardziej zaawansowanej budowie. Opiera się ono na zamkach, które są indywidualnie dopasowane do uzębienia pacjentów. Z pobranego wycisku szczęki tworzy się indywidualny model uzębienia, który jest podstawą do zaprojektowania zamków. Dopiero wtedy przygotowuje się łuki. To z kolei sprawia, że lekarz dentysta nie musi dopasowywać aparatu podczas wizyty pacjenta w gabinecie, ponieważ został on już dopasowany
Jak więc widać, aparaty lingwalne mają dużą przewagę nad ich tradycyjnymi modelami. Przekonało się o tym tysiące osób na całym świecie. Zaletą jego noszenia jest nie tylko dyskrecja, ale i komfort, jaki związany jest z jego noszeniem. Jego wybór jest równoznaczny ze skróconym czasem leczenia, a także adaptacji i przyzwyczajenia się do obecności aparatu. Nie generuje on również potrzeby częstych wizyt u stomatologa, tak jak w przypadku aparatów ortodontycznych nakładanych w tradycyjny sposób.