Przewlekły ból ucha nie dość, że jest niezwykle uciążliwym schorzeniem, nierzadko utrudniającym codzienne funkcjonowanie, to nieleczony dodatkowo może nieść ze sobą poważne konsekwencje. Przyczyn takiego stanu może być naprawdę wiele. Jeśli ból ucha utrzymuje się przez wiele dni, należy koniecznie skonsultować się ze specjalistą – w tym przypadku będzie to laryngolog.
Przewlekły ból ucha – przyczyny
W niektórych przypadkach jesteśmy w stanie samodzielnie stwierdzić bezpośrednią przyczynę utrzymującego się przez długi czas bólu ucha. Zawsze jednak warto zasięgnąć opinii lekarza, który wdroży odpowiednie leczenie. Wcześnie postawiona diagnoza pozwala na uniknięcie przykrych powikłań, do jakich może prowadzić nieleczone schorzenie, takich jak m.in. niedosłuch. Do najczęstszych czynników wywołujących przewlekły ból ucha należą:
- urazy mechaniczne – najczęściej powstają w trakcie czyszczenia uszu patyczkami higienicznym; wówczas nierzadko dochodzi do uszkodzenia zewnętrznej powierzchni błony bębenkowej,
- obecność ciała obcego w przewodzie słuchowym
- zakażenie bakteryjne mieszka włosowego
- zapalenie infekcyjne ucha zewnętrznego o podłożu bakteryjnym, wirusowym lub grzybiczym – powstaje najczęściej na skutek zaniedbań higienicznych
- przewianie
- akustyczny uraz ucha – powstaje na skutek oddziaływania zbyt głośnego dźwięku
- niedrożność trąbki Eustachiusza – niemożliwe jest wówczas wyrównywanie ciśnienia w uchu środkowym, a zgromadzona w jamie bębenkowej wydzielina może powodować zaburzenia słuchu.
Poza tym, przewlekły ból ucha towarzyszyć może innym chorobom rozwijającym się w naszym organizmie. Najczęściej jest objawem współistniejącym wraz z bólem zęba, zapaleniem gardła, ślinianek lub migdałków, chorobą zwyrodnieniową kręgosłupa szyjnego, chorobą niedokrwienną serca lub dysfunkcjami tarczycy. W skrajnych przypadkach przewlekły ból ucha może wskazywać na rozwijającą się chorobę nowotworową.
Skutki nieleczonego przewlekłego bólu ucha
Bagatelizowanie problemów otolaryngologicznych może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, m.in. do niedosłuchu. Możemy wyróżnić następujące stopnie schorzenia:
- stopień I – niedosłuch lekki, występują wówczas problemy ze słyszalnością cichych dźwięków
- stopień II – niedosłuch umiarkowany, problem ze słyszalnością dźwięków poniżej 70 db
- stopień III – niedosłuch zaawansowany, normalna rozmowa sprawia spore trudności
- stopień IV – głuchota
Dużym ułatwieniem dla osób niedosłyszących może okazać się inwestycja w aparat słuchowy, który wzmacnia głośność dźwięków docierających z otoczenia i umożliwia korzystanie z nowych technologii (pozwala na oglądanie filmów, słuchanie muzyki, prowadzenie rozmów telefonicznych itp.).
Długotrwały ból ucha jest sygnałem alarmowym. Zbagatelizowanie problemu może doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych i zmniejszyć zakres słyszalności dźwięków. W przypadku długotrwałego bólu narządu słuchu, koniecznie skonsultuj się ze specjalistą, by zapobiec przykrym konsekwencjom w przyszłości!