Cukrzyca to przewlekła choroba metaboliczna, która dotyka coraz większej liczby ludności. Przyczyną cukrzycy mogą być predyspozycje genetyczne, ale również nieodpowiednie odżywianie oraz styl życia, czyli brak ruchu i nałogi tj. palenie tytoniu, czy spożywanie alkoholu. Dla osób chorych na cukrzycę niezwykle ważne jest regularne badanie krwi- nawet kilka razy dziennie. Ponadto konieczna jest zmiana nawyków żywieniowych, wprowadzenie aktywności fizycznej oraz rzucenie nałogów.
Norma poziomu cukru we krwi
Zgodnie z wytycznymi Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego prawidłowy poziom cukru we krwi mieści się w granicach 70-99 mg/dL. Badania poziomu cukru we krwi wykonuje się na czczo, czyli 8-12 godzin po ostatnim posiłku. Jeśli zostanie stwierdzona cukrzyca, badania należy wykonywać jak najczęściej. To lekarz decyduje, jak często. Badanie poziomu cukru we krwi u osób z cukrzycą typu I może być konieczne nawet kilka razy dziennie. U osób z cukrzycą typu II codzienne badanie krwi nie jest konieczne, o ile chory nie przyjmuje insuliny. Bez względu na zalecenia lekarza, poziom cukru we krwi należy mierzyć za każdym razem, kiedy chory poczuje się źle. Najczęstsze objawy cukrzycy to:
- osłabienie;
- mdłości;
- zawroty głowy;
- senność;
- wzmożone pragnienie;
- zaburzenie widzenia;
- częste oddawanie moczu.
Lekarz może zalecić choremu badanie cukru we krwi o konkretnej porze dnia (poza badaniami na czczo). Jest to tzw. przygodny test glukozy. Wynik testu wyższy lub równy 200 mg/dL może świadczyć o cukrzycy. U osób chorych na cukrzycę wskazane jest badanie poziomu cukru dwie godziny po posiłku. Nie powinien on być wówczas wyższy niż 140 mg/dL. Norma poziomu cukru u osób starszych różni się nieznacznie od normy stosowanej u osób młodych. Na czczo poziom cukru u osoby starszej nie powinien być wyższy niż 140 mg/dL. Natomiast poziom cukru dopuszczalny u osoby starszej dwie godziny po posiłku to 180 mg/dL.
Leczenie cukrzycy- dieta oraz leczenie farmakologiczne
Leczenie cukrzycy typu II polega na zmianie nawyków żywieniowych, wprowadzeniu aktywności fizycznej, zrezygnowaniu z nałogów tj. tytoń oraz alkohol oraz na stosowaniu leków przeciwcukrzycowych. Przy cukrzycy typu I konieczne jest stosowanie insuliny. Chorzy na cukrzycę typu I, oprócz stosowania diety zalecanej przez dietetyka, powinni wielokrotnie w ciągu dnia mierzyć poziom cukru we krwi. Do kontroli tzw. glikemii, czyli zawartości cukru we krwi, służy glukometr. Mierząc cukier samodzielnie, należy pamiętać o tym, aby sprawdzać datę ważności pasków testowych. Jeśli kropla krwi do badania jest zbyt mała, nie należy wyciskać jej na siłę. Wyniki mierzenia poziomu cukru we krwi należy zapisywać wraz z datą, porą mierzenia oraz informacją, czy było to mierzenie poziomu cukru przed, czy po posiłku.
Dieta cukrzycowa
Chorzy na cukrzyce powinni spożywać produkty z niskim oraz średnim indeksem glikemicznym. Dieta cukrzycowa jest dietą bogatą w produkty zbożowe (wieloziarniste) oraz w warzywa. Niewskazane są natomiast cukry proste. Osoby, które nie potrafią zrezygnować ze słodkości, mogą stosować zamienniki cukrów prostych tj. stewia, tagatoza, ksylitol, czy też huxol (słodzik). Dostępne są one min. w sklepach dla diabetyków. Sklep dla cukrzyków diabetyk24 ma w swojej ofercie nawet gotowe produkty tj. ciastka, czekolady, dżemy, batony oraz słodycze.
Cukrzyca do poważna choroba. Niewłaściwie leczona lub nieleczona wcale może doprowadzić do poważnych powikłań. Jednym z nich jest stopa cukrzycowa, kończąca się często amputacją kończyny. Dlatego tak ważna jest kontrola glikemii, dieta, leczenie oraz stały kontakt z lekarzem.