Connect with us

Hi, what are you looking for?

Zdrowie i uroda

Normy poziomu cukru we krwi, czyli życie cukrzyka

Normy poziomu cukru we krwi

Cukrzyca to przewlekła choroba metaboliczna, która dotyka coraz większej liczby ludności. Przyczyną cukrzycy mogą być predyspozycje genetyczne, ale również nieodpowiednie odżywianie oraz styl życia, czyli brak ruchu i nałogi tj. palenie tytoniu, czy spożywanie alkoholu. Dla osób chorych na cukrzycę niezwykle ważne jest regularne badanie krwi- nawet kilka razy dziennie. Ponadto konieczna jest zmiana nawyków żywieniowych, wprowadzenie aktywności fizycznej oraz rzucenie nałogów.

Norma poziomu cukru we krwi

Zgodnie z wytycznymi Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego prawidłowy poziom cukru we krwi mieści się w granicach 70-99 mg/dL. Badania poziomu cukru we krwi wykonuje się na czczo, czyli 8-12 godzin po ostatnim posiłku. Jeśli zostanie stwierdzona cukrzyca, badania należy wykonywać jak najczęściej. To lekarz decyduje, jak często. Badanie poziomu cukru we krwi u osób z cukrzycą typu I może być konieczne nawet kilka razy dziennie. U osób z cukrzycą typu II codzienne badanie krwi nie jest konieczne, o ile chory nie przyjmuje insuliny. Bez względu na zalecenia lekarza, poziom cukru we krwi należy mierzyć za każdym razem, kiedy chory poczuje się źle. Najczęstsze objawy cukrzycy to:

  • osłabienie;
  • mdłości;
  • zawroty głowy;
  • senność;
  • wzmożone pragnienie;
  • zaburzenie widzenia;
  • częste oddawanie moczu.

Lekarz może zalecić choremu badanie cukru we krwi o konkretnej porze dnia (poza badaniami na czczo). Jest to tzw. przygodny test glukozy. Wynik testu wyższy lub równy 200 mg/dL może świadczyć o cukrzycy. U osób chorych na cukrzycę wskazane jest badanie poziomu cukru dwie godziny po posiłku. Nie powinien on być wówczas wyższy niż 140 mg/dL. Norma poziomu cukru u osób starszych różni się nieznacznie od normy stosowanej u osób młodych. Na czczo poziom cukru u osoby starszej nie powinien być wyższy niż 140 mg/dL. Natomiast poziom cukru dopuszczalny u osoby starszej dwie godziny po posiłku to 180 mg/dL.

Leczenie cukrzycy- dieta oraz leczenie farmakologiczne

Leczenie cukrzycy typu II polega na zmianie nawyków żywieniowych, wprowadzeniu aktywności fizycznej, zrezygnowaniu z nałogów tj. tytoń oraz alkohol oraz na stosowaniu leków przeciwcukrzycowych. Przy cukrzycy typu I konieczne jest stosowanie insuliny. Chorzy na cukrzycę typu I, oprócz stosowania diety zalecanej przez dietetyka, powinni wielokrotnie w ciągu dnia mierzyć poziom cukru we krwi. Do kontroli tzw. glikemii, czyli zawartości cukru we krwi, służy glukometr. Mierząc cukier samodzielnie, należy pamiętać o tym, aby sprawdzać datę ważności pasków testowych. Jeśli kropla krwi do badania jest zbyt mała, nie należy wyciskać jej na siłę. Wyniki mierzenia poziomu cukru we krwi należy zapisywać wraz z datą, porą mierzenia oraz informacją, czy było to mierzenie poziomu cukru przed, czy po posiłku.

Dieta cukrzycowa

Chorzy na cukrzyce powinni spożywać produkty z niskim oraz średnim indeksem glikemicznym. Dieta cukrzycowa jest dietą bogatą w produkty zbożowe (wieloziarniste) oraz w warzywa. Niewskazane są natomiast cukry proste. Osoby, które nie potrafią zrezygnować ze słodkości, mogą stosować zamienniki cukrów prostych tj. stewia, tagatoza, ksylitol, czy też huxol (słodzik). Dostępne są one min. w sklepach dla diabetyków. Sklep dla cukrzyków diabetyk24 ma w swojej ofercie nawet gotowe produkty tj. ciastka, czekolady, dżemy, batony oraz słodycze.

Cukrzyca do poważna choroba. Niewłaściwie leczona lub nieleczona wcale może doprowadzić do poważnych powikłań. Jednym z nich jest stopa cukrzycowa, kończąca się często amputacją kończyny. Dlatego tak ważna jest kontrola glikemii, dieta, leczenie oraz stały kontakt z lekarzem.

źródło: diabetyk24.pl – sklep dla diabetyków online

Może zainteresują Cię również

Dom i wnętrze

Pleśń pojawiająca się w mieszkaniu stanowi poważny problem. Bardzo często pojawia się ona w okolicy okien. Para wodna widoczna na oknach może świadczyć o...

Zdrowie i uroda

Dla wielu kobiet ciąża to piękny czas oczekiwania na dziecko. Nie zmienia to jednak faktu, że jest to także okres wzmożonej pracy organizmu i...

Motoryzacja i technologia

Warsztaty zajmujące się wulkanizacją opon świadczą bardzo wiele usług. To przede wszystkim naprawa opon i kół, prostowanie felg czy wymiana kół. Często zajmują się...

Motoryzacja i technologia

Wózki widłowe stały się niezbędnym wyposażeniem we wszystkich miejscach, gdzie występuje konieczność przeniesienia dużej ilości towaru na raz. Sprawdzają się więc zarówno w magazynach,...