Ból kręgosłupa dotyka ludzi w każdym wieku. Ze względu na prowadzony tryb życia, przebyte choroby i urazy, staje się coraz częstszą bolączką nawet u osób w sile wieku. Fundamentem skutecznego radzenia sobie z tą przypadłością jest wczesna reakcja i kompleksowe podejście do problemu. Wśród dostępnych metod fizjoterapii niwelujących dolegliwości kręgosłupa popularny jest masaż klasyczny. Jest skuteczny i działa wielopłaszczyznowo. W poniższym artykule zawarte zostały informacje na temat jego efektywności, sposobu wykonania, a także o wskazaniach i przeciwwskazaniach do jego wykonania.
Czym jest masaż leczniczy?
Masaż leczniczy to najczęstszy rodzaj mechanicznego oddziaływania terapeutycznego na tkankę skórną, mięśniową i powięzi. Do jego wykonania wykorzystuje się zarówno techniki ułożeniowe, jak i odpowiednie manipulacje. W grupie masaży leczniczych wyróżnić można między innymi: masaż segmentarny, izometryczny, przyrządowy, w środowisku wodnym, a także najczęściej stosowany – masaż klasyczny. To właśnie na nim swoją uwagę skupi niniejszy artykuł, ponieważ jego pozytywne efekty i zastosowanie są najbardziej znane. Można go wykonać na dowolnej okolicy ciała, najczęściej jednak stosowany jest w dolegliwościach bólowych kręgosłupa. W tym zabiegu wykorzystywana jest siła i odpowiednia kombinacja ruchów dłoni osoby masującej (fizjoterapeuty lub technika masażysty). Na obszarze pleców stosowana jest odpowiednia kolejność chwytów, które układają się w następujący sposób: głaskanie, rozcieranie, ugniatanie, wałkowanie, oklepywanie, wibracja i ponowne głaskanie.
Jakie są wskazania do zastosowania masażu na okolicę kręgosłupa?
Masaż klasyczny przeznaczony jest dla osób dotkniętych bólem pleców, którego przyczyną są:
- zmiany zwyrodnieniowe,
- rwa kulszowa,
- rwa udowa,
- przeciążenie i nadwyrężenie mięśni,
- dyskopatia,
- nerwobóle,
- wzmożone napięcie mięśni przykręgosłupowych,
- boczne skrzywienia kręgosłupa,
- stany pooperacyjne (późne);
Możliwe są również inne wskazania do wykonania tego zabiegu, które indywidualnie omawiane są z lekarzem lub fizjoterapeutą.
Co jest przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu masażu?
Wszystkie choroby współistniejące i dolegliwości oraz niepokoje powinny być przekazane osobie masującej, która dzięki swoim kompetencjom podejmie ostateczną decyzją o wykonaniu zabiegu. Z pewnością czynność ta nie może być wykonana, jeżeli występuje ostry stan zapalny w obrębie kręgosłupa, jego złamanie, przerwanie ciągłości skóry (otwarte rany), choroby zakaźne skóry, zaawansowana osteoporoza, a także zmiany nowotworowe.
Pozytywne skutki masażu leczniczego
Zabieg masażu leczniczego kręgosłupa niezależnie od jego rodzaju wywiera niewątpliwie pozytywny wpływ na kondycję i zdrowie naszych pleców. Korzystanie z niego powinno mieć ciągłość i powtarzalność. Minimalna seria, która wpływa leczniczo na organizm to 10 codziennych zabiegów. W wynikach badań opublikowanych w artykule pt. „Ocena skuteczności masażu klasycznego w obniżeniu dolegliwości bólowych występujących w obrębie kręgosłupa” (2017 r.) wykazano, że osoby poddane terapii masażem klasycznym odczuwają ból kręgosłupa rzadziej i słabiej. Wpływa to również na zmniejszenie ilości zażywanych środków przeciwbólowych.
Na podstawie ogólnodostępnej wiedzy naukowej należy również nadmienić, że masaż klasyczny pleców, poprzez usunięcie bólu wpływa na zwiększenie zakresu ruchów w kolejnych segmentach kręgosłupa i poprawia jakość życia pacjenta. Najlepsze efekty przeciwbólowe uzyskuje się w połączeniu różnych technik fizjoterapeutycznych.