Zadbane i czyste wnętrze domu to wizytówka każdej pani domu. Podłogi są jednym z najbardziej wymagających elementów aranżacji wnętrz. Są narażone na ciągłe czynniki niszczące je takie jak piasek, okruszki, czy krzesła przesuwane po podłodze. Ich czyszczenie i dbanie o kondycję nierzadko bywa czasochłonne. W zależności od tego, czy mamy panele, kafelki, czy podłogę drewnianą to jak powinniśmy o nie dbać i jakich środków czystości używać bardzo różni się od siebie. Podpowiadamy, jaka chemia do podłóg sprawdzi się do ich poszczególnych rodzajów.
Chemia do podłóg drewnianych
Podłogi drewniane od wielu lat cieszą się popularnością ze względu na swój naturalny wygląd oraz fakt, że pasują one zarówno do nowoczesnych, jak i industrialnych oraz rustykalnych aranżacji wnętrz. Podłogi drewniane są bardzo delikatne, przez co podatne na mikrouszkodzenia. Odpowiednio dbając o drewno, znacznie przedłużymy jego trwałość. Chemia do podłóg drewnianych jest bardzo łagodna, bogata w substancje pielęgnacyjne drewno. Takie preparaty zapewniają połysk oraz świeży wygląd drewna dokładnie czyszcząc nawierzchnię. Należy pamiętać, że drewniane podłogi nie lubią być mokre, więc ich mycie powinno przebiegać ze stosunkowo małą ilością wody. Najlepszym urządzeniem do mycia drewna będzie płaski mop z miękką nakładką, która nie porysuje i nie pozostawi smug na podłodze.
Chemia do podłóg kafelkowych
Podłogi kafelkowe najczęściej znajdują się w kuchni, łazience oraz przedsionku. Są to pomieszczenia szczególnie narażone na zabrudzenia. Do tego typu powierzchni najczęściej stosowany jest koncentrat do mycia podłóg. Wyróżniamy dwa ich typy:
- Mocny koncentrat do mycia podłóg – idealnie nada się do łazienki, by wybić wszystkie bakterie i inne zanieczyszczenia, ponieważ w toalecie zachowanie odpowiednich warunków higienicznych jest kluczowe dla naszego zdrowia. Koncentraty skutecznie zwalczają zabrudzenia i pozostawiają czystą i błyszczącą powierzchnię paneli.
- Słaby koncentrat do mycia podłóg – słabsze koncentraty sprawdzają się w przypadku kafelek w kuchni, przedsionku czy innych pomieszkaniach w domu, w których stopień zabrudzeń jest nieco mniejszy i nie jest potrzebne używanie aż tak mocnego detergentu.
Do mycia podłóg kafelkowych najlepiej sprawdzają się mopy trójkątne z nakładką z frędzlami i mopy sznurkowe, ponieważ dokładnie wyczyszczą one fugi pomiędzy kaflami.
Chemia do paneli
Panele są równie często wybieranymi nawierzchniami do domów, jak podłogi drewniane ze względu na swój estetyczny wygląd i stosunkowo niedrogie koszty zakupu, jak i utrzymania. Nie są one aż tak delikatne, jak w przypadku podłóg drewnianych, ale również należy uważać z doborem chemikaliów. Mocna chemia do podłóg może zmatowić panele oraz uszkodzić ich wierzchnią warstwę ochronną. Do paneli najlepiej sprawdzają się różnego rodzaju mleczna do podłóg, które zawierają substancje czyszczące oraz nadające powierzchni połysku. Istnieją także specjalne koncentraty do mycia podłóg panelowych, których parametry chemiczne są dostosowane odpowiednio do potrzeb paneli. Do tego rodzaju podłóg dobrze sprawdzają się mopy obrotowe z nakładką z mikrofibry oraz mopy sznurkowe.
Jak widać to jakich powinniśmy używać preparatów chemicznych do podłóg zależy przede wszystkim od tego jakie podłogi mamy w swoim lokum. Pamiętaj, że posiadając dzieci lub zwierzęta, powinieneś zadbać o to, by chemia do podłóg była jak najbardziej naturalna i nie naraziła twojej pociechy, lub pupila na zatrucie się składnikiem płynu, mleczka czy koncentratu do mycia podłóg.