Niektóre nieruchomości posiadają nietypowe elementy architektoniczne, stanowiące interesujący element nieruchomości. Mowa tutaj zarówno ścianie wewnętrznej z oryginalnych cegieł, jak również o elementarz elewacji. W jaki sposób można dobrze podkreślić architektoniczne fragmenty domu? Nad tą kwestią pochyla się treść niniejszego artykułu.
Jakie funkcje pełni oświetlenie?
Oświetlenie pełni szereg funkcji, zarówno użytkowych, jak i estetycznych. W przypadku oświetlenia architektonicznego warto zadbać w pierwszej kolejności o to, by wybrane lampy umożliwiały domownikom swobodne przemieszczanie się po wnętrzu w godzinach nocnych. Dobór odpowiednich lamp powinien być oparty również o aspekty estetyczne. Ma to znaczenie szczególnie w kontekście wyjątkowo reprezentatywnych elementów architektury, które dzięki dodatkowym źródłom światła nabiera dodatkowych walorów wizualnych.
Jaki typ lamp wykorzystać w oświetleniu architektonicznym?
W kontekście oświetlenia architektury wewnątrz pomieszczeń coraz popularniejsze stają się lampy ledowe. Uniwersalny charakter tego typu elementów sprawia, że można z łatwością zamontować go w wybranym miejscu w domu. Sporym zainteresowaniem cieszą się również reflektory sufitowe. Odpowiednie ułożenie kilku sztuk tego typu lamp zapewni interesującą grę światłem. Warto zastosować takie oświetlenie szczególnie w przypadku nietypowej powierzchni sufitowej.
Czym cechuje się oświetlenie architektoniczne?
Oświetlenie architektoniczne powinno gwarantować nie tylko wystarczające źródło światła, ale również stanowić element dekoracyjny danej przestrzeni. W przypadku wnętrza coraz częściej stosuje się w tym celu świetlówki liniowe, które w przypadku umiejętnego rozmieszczenia gwarantują oba wyżej wspomniane aspekty.
Chcąc podkreślić najważniejsze elementy architektoniczne na zewnątrz budynku można zdecydować się na oświetlenie LED. Dzięki szerokiej dostępności tego typu lamp w różnych rozmiarach i kształtach, dobór odpowiedniego modelu nie stanowi większego wyzwania.
