Connect with us

Hi, what are you looking for?

Dom i wnętrze

Dźwig HDS – niezbędny na budowie

Czym jest zuraw HDS

Dźwigi HDS to niezwykle popularne na całym świecie urządzenia, które dzięki mobilności i zakresowi zastosowań są wręcz nieocenione dla różnych gałęzi przemysłu, szczególnie zaś branży budowlanej i transportu ciężkiego.

Czym są dźwigi HDS? HDS to nic innego jak hydrauliczne dźwigi samochodowe, a więc dźwigi i żurawie osadzone na samochodach ciężarowych. Główne zalety pojazdów HDS to możliwość szybkiego przemieszczania się z miejsca na miejsce oraz duży udźwig pozwalający na podnoszenie bardzo ciężkich ładunków. Wszechstronność zastosowań dźwigów HDS wynika m.in. z ich budowy, gdzie oprócz części stałych mamy również części wymienne, montowane w zależności od rodzaju robót. Elementem wymiennym jest system hydrauliczny, mający za zadanie usprawnienie pracy żurawia. Inne wymienne akcesoria to różnego rodzaju haki oraz uchwyty, dobierane odpowiednio do rodzaju ładunku.

Rodzaje dźwigów HDS i ich zastosowanie

Najogólniejszy podział dźwigów HDS to: dźwigi o dużym i małym tonażu. Możemy jednak wyróżnić najczęściej spotykane HDS, które odznaczają się ze względu na miejsce zamontowania dźwigu na samochodzie oraz użyte akcesoria. Tak więc, HDS do użytku ogólnego posiadają hydrauliczny dźwig osadzony bezpośrednio na podwoziu samochodu, a wysięgnik pracuje pionowo lub poziomo. W przypadku HDS wykorzystywanych w transporcie dźwig montowany jest bezpośrednio za siedzeniem kierowcy. W HDS przeznaczonych do prac załadunkowych dźwig hydrauliczny znajduje się z tyłu pojazdu, dodatkowo ze skrzynią ładunkową. Bardzo często dźwigi HDS wykorzystywane są również przy wycince leśnej, a wtedy pojazd wyposażony jest w specjalne chwytaki do przenoszenia drewna.

Zastosowanie HDS w transporcie

Dźwigi samochodowe szybko i sprawnie poruszają się po drogach. Dlatego też często uznawane są za najlepszy sposób przewozu ciężkich ładunków wszelkiego rodzaju. Żurawie samochodowe świetnie zdają egzamin nie tylko w przypadku ładunków o dużej masie, ale również o nietypowych gabarytach. Transport HDS wykorzystuje się przede wszystkim w sytuacjach, gdzie do przewozu towaru nie wystarczy zwykły samochód z przyczepą. Dźwigi samochodowe znajdują m.in. zastosowanie do transportu materiałów i maszyn budowlanych oraz różnego rodzaju kontenerów. Co bardzo istotne, dźwigi HDS, poza przewiezieniem towaru z miejsca na miejsce, zapewniają również jego załadunek i rozładunek. Pozwala to na nieangażowanie dodatkowych maszyn i sprzętów, jak np. inne dźwigi czy wózki widłowe. Tak więc, cały proces transportu – od załadunku, przez przewóz, po rozładunek, realizowany jest przy użyciu jednego pojazdu – dźwigu HDS.

Dźwigi HDS na budowie

Dźwigi HDS wykorzystywane są przy różnego rodzaju pracach budowlanych. Szczególnie dobrze sprawdzają się na mniejszych budowach, gdzie brakuje miejsca na ustawienie większych maszyn, jak np. żurawie wieżowe. Dźwigi HDS znaleźć można przy pracach drogowych (budowa wiaduktów, autostrad), a także na budowach różnego rodzaju obiektów, np. budynków użyteczności publicznej czy bloków mieszkalnych. Usługi budowlane HDS świadczone są również przy prywatnych inwestycjach. Zakres zastosowań HDS na budowie jest szeroki, wystarczy wymienić prace przeładunkowe czy montażowe. Dzięki dźwigom HDS wszelkie materiały wykorzystywane w pracach budowlanych oraz elementy konstrukcyjne szybko trafiają bezpośrednio do miejsca robót na różnych kondygnacjach (np. dach, rusztowania). Żurawie HDS świetnie sprawdzają się przy wstawianiu okien i pracach tynkarskich. Dźwigi samochodowe biorą także udział przy stawianiu szkieletu budynku oraz podczas różnego rodzaju pracach poprawkowych. Ponadto dzięki zastosowaniu odpowiednich akcesoriów, dźwigi HDS mogą być również wykorzystywane jako koparki czy ładowarki.

Dźwigi HDS to znakomite rozwiązanie zarówno w transporcie, jak i pracach stacjonarnych przy różnego rodzaju robotach budowlanych. Wygoda użytkowania i wszechstronność zastosowań to niewątpliwe atuty tych maszyn. Zapewniają one sprawną i szybką realizację postawionych zadań i pozytywnie wpływają na ekonomiczną stronę przedsięwzięć.

 

Może zainteresują Cię również

Dom i wnętrze

Pleśń pojawiająca się w mieszkaniu stanowi poważny problem. Bardzo często pojawia się ona w okolicy okien. Para wodna widoczna na oknach może świadczyć o...

Zdrowie i uroda

Dla wielu kobiet ciąża to piękny czas oczekiwania na dziecko. Nie zmienia to jednak faktu, że jest to także okres wzmożonej pracy organizmu i...

Motoryzacja i technologia

Warsztaty zajmujące się wulkanizacją opon świadczą bardzo wiele usług. To przede wszystkim naprawa opon i kół, prostowanie felg czy wymiana kół. Często zajmują się...

Moda i styl

Odpowiednie obuwie to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia każdego skejta. Zanim jednak zdecydujesz się na zakup konkretnego modelu, warto wiedzieć, na jakie kwestie warto...