Connect with us

Hi, what are you looking for?

Porady i ciekawostki

Trauma – jak skutecznie z nią walczyć?

traumatolog z warszawy

Doświadczenie traumy przekracza poza możliwości psychiczne. Ludzie nie są w stanie samodzielnie przepracować tego, co ich dotknęło. Niestety, czas, jaki będzie potrzebny do poradzenia sobie z traumą, zależy od wielu czynników: odporności psychicznej, wsparcia bliskich, osobowości oraz pomocy zawodowca, najlepiej specjalizującego się w pomocy osobom po przeżytej traumie.

Trauma może powodować zaburzenia

Każda trauma jest ważna i wymaga odpowiedniej pracy. Niestety, są osoby, które nie podejmują się działań wystarczająco szybko lub inne czynniki pogarszają ich stan, przez co oprócz traumy pojawiają się zaburzenia lękowe, depresja, zaburzenia stresowe czy zespół stresu pourazowego (PTSD). Z tego powodu warto podejść do tematu poważnie i jeśli zauważy się u siebie objawy, zadziałać od razu.

Jakie są objawy traumy?

Do objawów należy m.in. apatia, pesymizm, przygnębienie, smutek, żal, wycofanie lub brak radości z życia, nawet w tych momentach, które powinny być źródłem ogromnego szczęścia, np. zdobywanie osiągnięć. Niektórzy mają problem z pracą, np. jej utrzymaniem, ponieważ nie radzą sobie w utrzymaniu koncentracji i uwagi. Objawy traumy warto omówić np. z traumatologiem z Warszawy lub innego dużego miasta. To właśnie on podejmie decyzje o dalszych działaniach, które będą miały na celu powrót osoby do zdrowia.

Niektórzy zauważają u siebie napady paniki, a traumatyczne wspomnienia powracają jako częsty motyw ich snów. Niektórzy z traumą walczą także „na jawie”, gdy np. dany dźwięk lub podniesiony głos zapewnia im natychmiastowy powrót do wypartych z pamięci chwil. Inni unikają danych miejsc, ludzi lub konfliktów wszelkiego typu. W niektórych sytuacjach dochodzi do strachu przed wyrażaniem własnego zdania, uczuć czy emocji. Każdy z tych objawów jest utrudnieniem w codziennym życiu.

Jak leczyć traumę?

Istnieją osoby, które w ciągu życia poradziły sobie z traumą bez pomocy, jednak znaczna większość żyje bez sięgania po odpowiednie wsparcie. To ogromne obciążenie, z którym ludzie uczą się żyć i starają się nie reagować na odczuwany dyskomfort. Niestety, wymienione wyżej stany zazwyczaj powracają. Konieczne jest więc korzystanie z pomocy traumatologa z Warszawy lub innego dużego miasta, gdzie można znaleźć pomoc w postaci specjalisty o wielu latach doświadczenia w pracy z różnymi przypadkami.

Dzięki pomocy traumatologa z Warszawy można określić też, czy trauma wymaga wieloletniej psychoterapii. Nie zawsze jest to konieczne, jednak warto poświecić swój czas na spotkanie ze specjalistą, który określi, czy inne obszary funkcjonowania nie zostały dotknięte przez traumę, a jeśli tak się stało – podejmie działania mające na celu pomoc i ponowne odnalezienie radości z życia.

 

Może zainteresują Cię również

Dom i wnętrze

Pleśń pojawiająca się w mieszkaniu stanowi poważny problem. Bardzo często pojawia się ona w okolicy okien. Para wodna widoczna na oknach może świadczyć o...

Motoryzacja i technologia

Warsztaty zajmujące się wulkanizacją opon świadczą bardzo wiele usług. To przede wszystkim naprawa opon i kół, prostowanie felg czy wymiana kół. Często zajmują się...

Zdrowie i uroda

Dla wielu kobiet ciąża to piękny czas oczekiwania na dziecko. Nie zmienia to jednak faktu, że jest to także okres wzmożonej pracy organizmu i...

Motoryzacja i technologia

Wózki widłowe stały się niezbędnym wyposażeniem we wszystkich miejscach, gdzie występuje konieczność przeniesienia dużej ilości towaru na raz. Sprawdzają się więc zarówno w magazynach,...