Doświadczenie traumy przekracza poza możliwości psychiczne. Ludzie nie są w stanie samodzielnie przepracować tego, co ich dotknęło. Niestety, czas, jaki będzie potrzebny do poradzenia sobie z traumą, zależy od wielu czynników: odporności psychicznej, wsparcia bliskich, osobowości oraz pomocy zawodowca, najlepiej specjalizującego się w pomocy osobom po przeżytej traumie.
Trauma może powodować zaburzenia
Każda trauma jest ważna i wymaga odpowiedniej pracy. Niestety, są osoby, które nie podejmują się działań wystarczająco szybko lub inne czynniki pogarszają ich stan, przez co oprócz traumy pojawiają się zaburzenia lękowe, depresja, zaburzenia stresowe czy zespół stresu pourazowego (PTSD). Z tego powodu warto podejść do tematu poważnie i jeśli zauważy się u siebie objawy, zadziałać od razu.
Jakie są objawy traumy?
Do objawów należy m.in. apatia, pesymizm, przygnębienie, smutek, żal, wycofanie lub brak radości z życia, nawet w tych momentach, które powinny być źródłem ogromnego szczęścia, np. zdobywanie osiągnięć. Niektórzy mają problem z pracą, np. jej utrzymaniem, ponieważ nie radzą sobie w utrzymaniu koncentracji i uwagi. Objawy traumy warto omówić np. z traumatologiem z Warszawy lub innego dużego miasta. To właśnie on podejmie decyzje o dalszych działaniach, które będą miały na celu powrót osoby do zdrowia.
Niektórzy zauważają u siebie napady paniki, a traumatyczne wspomnienia powracają jako częsty motyw ich snów. Niektórzy z traumą walczą także „na jawie”, gdy np. dany dźwięk lub podniesiony głos zapewnia im natychmiastowy powrót do wypartych z pamięci chwil. Inni unikają danych miejsc, ludzi lub konfliktów wszelkiego typu. W niektórych sytuacjach dochodzi do strachu przed wyrażaniem własnego zdania, uczuć czy emocji. Każdy z tych objawów jest utrudnieniem w codziennym życiu.
Jak leczyć traumę?
Istnieją osoby, które w ciągu życia poradziły sobie z traumą bez pomocy, jednak znaczna większość żyje bez sięgania po odpowiednie wsparcie. To ogromne obciążenie, z którym ludzie uczą się żyć i starają się nie reagować na odczuwany dyskomfort. Niestety, wymienione wyżej stany zazwyczaj powracają. Konieczne jest więc korzystanie z pomocy traumatologa z Warszawy lub innego dużego miasta, gdzie można znaleźć pomoc w postaci specjalisty o wielu latach doświadczenia w pracy z różnymi przypadkami.
Dzięki pomocy traumatologa z Warszawy można określić też, czy trauma wymaga wieloletniej psychoterapii. Nie zawsze jest to konieczne, jednak warto poświecić swój czas na spotkanie ze specjalistą, który określi, czy inne obszary funkcjonowania nie zostały dotknięte przez traumę, a jeśli tak się stało – podejmie działania mające na celu pomoc i ponowne odnalezienie radości z życia.