Connect with us

Hi, what are you looking for?

Biznes i finanse

Rewolucja 4.0 w przemyśle – na czym polega?

przemysl pneumatyczny

Rewolucje w przemyśle zachodzą od setek lat. Ich skutkiem jest często zmiana kierunku rozwoju gospodarczego i jego nagły rozkwit. Obecnie coraz częściej spotykamy się z określeniem mówiącym o tym, że żyjemy w okresie rewolucji 4.0 w przemyśle, która na stałe zmieni nie tylko bieg historii, ale również zrewolucjonizuje rynek pracy i sposób życia współczesnych ludzi. Dotychczas to, co mogło być wykonywane jedynie przez człowieka, coraz częściej jest przedmiotem automatyzacji i pracy wykonywanej przez roboty.

Czym jest rewolucja 4.0 w przemyśle?

Rewolucja 4.0 w przemyśle skupia się głównie wokół jak największego zaniku barier, wynikających z różnic pomiędzy ludźmi a robotami czy maszynami wykorzystywanymi w przemyśle. Szereg działań odnoszących się do budowania nowych algorytmów i programów ma zmierzać do tego, aby roboty, maszyny i oprogramowania mogły wykonywać coraz większą część zadań, które dotychczas leżały w kompetencjach, jak się zdawało niezastąpionych, ludzi. Cały system rewolucji przemysłowej 4.0 ma opierać się na maksymalnej integracji sieci internetowych, sterowalnych maszyn oraz operatorów, którzy wspólnie mają stworzyć kompatybilne zespoły, potrafiące pracować wydajniej i z minimalizacją marginesu błędu. Dodatkowym atutem przemysłu po rewolucji 4.0 ma być także zupełnie nowy wymiar systemu informacyjnego, postępująca cyfryzacja wszelkich obszarów funkcjonowania przedsiębiorstwa, która ma stanowić swoistą podstawę działania całego sektora przemysłowego. Rozwiną się dzięki temu m.in. systemy raportowania, które będą działały znacznie sprawniej, umożliwiając tym samym lepszą kontrolę nad poszczególnymi sektorami funkcjonowania firmy.

Jaki wpływ rewolucja 4.0 będzie miała na prowadzenie przedsiębiorstw?

Dzięki wprowadzeniu do działalności przedsiębiorstwa strategii rozwoju uwzględniającej rewolucję 4.0 możemy oczekiwać następujących efektów:

  • Zwiększenia wydajności pracy poszczególnych podzespołów poprzez zastosowanie m.in. programów do raportowania danych czy zdalnej księgowości – dzięki temu znacznie zmniejszy się udział czynnika ludzkiego w pracy na poszczególnych etapach, co przełoży się na minimalizację kosztów oraz zmniejszenie ryzyka wystąpienia błędów ludzkich.
  • Znacznie większa indywidualizacja projektów pod kątem potrzeb klienta – dzięki nowoczesnym narzędziom informatycznym wiele procesów zostanie zautomatyzowanych, co ograniczy koszty i skróci czas oczekiwania na produkt lub usługę.
  • Zmniejszenie nakładów siły fizycznej, co przełoży się na odciążenie pracowników, którzy zamiast pracować fizycznie staną się specjalistami od obsługi inteligentnych maszyn, co podniesie ich morale oraz skuteczność pracy.
  • Możliwość cyfrowego przechowywania danych służących do prowadzenia przedsiębiorstwa czy projektowania określonych produktów i usług.

Rewolucja cyfrowa to ogromna szansa dla przemysłu i poszczególnych rodzajów działalności – obejmuje ona coraz więcej sfer, związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, w tym m.in. procesy księgowe, których obsługa jest możliwa za sprawą takich programów jak FlexiReporting (narzędzia, służącego do raportowania informacji, umożliwiających menadżerom sprawne zarządzenie przedsiębiorstwem oraz planowanie różnego rodzaju przedsięwzięć) czy FlexiControl (program umożliwiający sprawniejszą organizację podczas zarządzania ryzykiem).

Może zainteresują Cię również

Dom i wnętrze

Pleśń pojawiająca się w mieszkaniu stanowi poważny problem. Bardzo często pojawia się ona w okolicy okien. Para wodna widoczna na oknach może świadczyć o...

Zdrowie i uroda

Dla wielu kobiet ciąża to piękny czas oczekiwania na dziecko. Nie zmienia to jednak faktu, że jest to także okres wzmożonej pracy organizmu i...

Motoryzacja i technologia

Warsztaty zajmujące się wulkanizacją opon świadczą bardzo wiele usług. To przede wszystkim naprawa opon i kół, prostowanie felg czy wymiana kół. Często zajmują się...

Motoryzacja i technologia

Wózki widłowe stały się niezbędnym wyposażeniem we wszystkich miejscach, gdzie występuje konieczność przeniesienia dużej ilości towaru na raz. Sprawdzają się więc zarówno w magazynach,...