Mamy, które decydują się na podjęcie pracy zawodowej, muszą wziąć pod uwagę kilka ważnych czynników, które mogą mieć znaczny wpływ na rozwój emocjonalny dziecka. Dzisiejszy rynek pracy pozwala wielu osobom na wykonywanie większości obowiązków zdalnie, co może być dużym ułatwieniem w łączeniu obowiązków zawodowych z opieką nad dzieckiem.
Organizacja pracy
Coraz częściej pracodawcy ułatwiają młodym mamom pogodzenie życia zawodowego z życiem prywatnym. Ma to fundamentalne znacznie dla osób wychowujących dzieci. Wiele mam decyduje się na taki charakter pracy, w którym możliwe są elastyczne rozwiązania. Mowa tutaj o wyborze pracy z domu np. przez kilka dni w tygodniu. Godzenie życia zawodowego z wychowywaniem dziecka może mieć korzystny wpływ na rozwój emocjonalny syna lub córki. Jakie rozwiązania warto wprowadzić, by zwiększyć efektywność pracy i pogodzić ją z obowiązkami domowymi?
Zajęcia dla malucha
Podczas, kiedy mama przygotowuje się do pracy, warto jest w tym samym czasie zapewnić dziecku kącik zabaw. Mogą to być klocki lego, różne gry edukacyjne, kolorowanki itp. Każda mama będzie miała swojego malucha w zasięgu wzroku, więc będzie mogła skupić się na swoich obowiązkach.
Ustalenie planu dnia
Dobrze jest ustalić harmonogram danego dnia, aby każda mama mogła podzielić swoje obowiązki zawodowe z opieką nad dzieckiem. Najlepiej wykorzystamy czas drzemki naszego malucha na załatwienie wszelkich pilnych spraw wymagających maksymalnego skupienia. Dzięki takiemu rozwiązaniu, znajdziemy czas na wszystkie czynności związane z domem.
Wsparcie to podstawa
To powinna być najważniejsza zasada. Jeżeli nasz mąż bądź partner większość czasu spędza w domu i również pracuje zdalnie, to wszystkie zadania i obowiązki powinny być odpowiednio rozdzielone. Jeżeli pracuje w trybie 8- godzinnym i dojeżdża do miejsca pracy, to może warto pomyśleć nad zadaniami, które może wykonać rano, bądź po powrocie z pracy. Taka wymiana codziennych czynności ułatwi życie wszystkim domownikom.
Zawsze miej w pogotowiu koło ratunkowe.
Każdy zapewne zdaje sobie sprawę, że praca z dziećmi jest wymagająca, a w efekcie łatwo można popaść we frustrację. Nie zawsze wszystko dzieje się zgodnie z planem, dlatego dobrze jest mieć jakiś plan działania, kiedy sytuacja zaczyna wymykać się spod kontroli. Pamiętaj, aby nie denerwować się na dziecko, kiedy do wykonania są pilne zadania, a ono domaga się Twojej uwagi. Najlepiej zrób sobie krótką przerwę, przytul dziecko, okaż mu, jak jest dla Ciebie ważne, ale postaraj się podkreślać znacznie Twoich obowiązków i spokojnie wyjaśnij, dlaczego teraz nie możesz poświęcić mu maksimum swojego czasu.
Warto zaznaczyć, że jeśli kobieta decyduje się na powrót do pracy w systemie zdalnym, musi liczyć się z tym, że jej nastawienie będzie inne. Praca w domu zmienia hierarchię naszych wartości i priorytety. Wiele mam nawet nie zdaje sobie sprawy, że podczas pracy zawodowej, bardzo szybko może popełnić wiele błędów, czego konsekwencją mogą być późniejsze problemy emocjonalne dziecka. Jeżeli dziecko nie będzie potrafiło poradzić sobie ze swoimi emocjami, niezbędny będzie psycholog dziecięcy, który przekaże nam wskazówki, co robimy źle i w jaki sposób możemy naprawić swoje błędy.