Connect with us

Hi, what are you looking for?

Motoryzacja i technologia

Podstawowe parametry i zasada działania wyłączników bezpieczeństwa

Wylaczniki bezpieczenstwa

Wyłączniki bezpieczeństwa są popularnym typem zamkniętych przełączników. Są zwykle używane do dwóch celów: jako środek rozłączający dla wejścia serwisowego oraz jako urządzenie rozłączające i służące do ochrony silników przed awarią. Urządzenie zapewnia pewien stopień ochrony ludzi przed przypadkowym kontaktem z urządzeniami elektrycznymi pod napięciem. Zabezpiecza również zamknięty układ przed niekorzystnymi warunkami środowiskowymi, atmosferycznymi. Wyłączniki bezpieczeństwa mogą składać się tylko z przełącznika lub dodatkowo z bezpieczników.

Sposoby użycia

Wyłączniki bezpieczeństwa mają wiele zastosowań i zasad dotyczących użytkowania. Na przykład standard National Electrical Code® (NEC®) wymaga, aby urządzenie rozłączające znajdowało się w zasięgu wzroku z lokalizacji silnika i maszyny napędzanej. NEC® definiuje „w zasięgu wzroku” jako widoczne i oddalone nie więcej niż 50 stóp (15,24 m).

Niezależnie od tego, gdzie używany jest wyłącznik bezpieczeństwa, jego funkcją jest zapewnienie możliwości podłączania i odłączania obciążenia od źródła energii elektrycznej.

Przy wyborze oraz montażu urządzenia należy rozważyć wiele innych czynników i zagadnień projektowych. Oprócz konkretnych rozwiązań przeznaczonych z myślą o zastosowaniach przemysłowych o dużym obciążeniu, trendy stworzyły zapotrzebowanie na specjalistyczne wersje przełączników bezpieczeństwa, na przykład w mieszkaniach i domach. Po odłączeniu zasilania można również bezpiecznie serwisować maszynę bez dotykania elementów elektrycznych pod napięciem lub w wypadku omyłkowego uruchomienia silnika.

Ile wyłączników potrzeba w domu?

Należy rozważyć zainstalowanie wyłączników bezpieczeństwa we wszystkich układach w domu, w tym na punktach zasilania, oświetleniu, klimatyzacji, piekarniku, obwodach ciepłej wody itp., nawet jeśli są one objęte odrębną taryfą.

Wyłącznik instalacyjny a bezpieczeństwa

Urządzenia pierwszego typu chronią obwód elektryczny poprzez szybkie odcięcie zasilania w przypadku wystąpienia awarii wysokiej energii elektrycznej lub przeciążenia, które może spowodować zagrożenie. Inaczej jest w przypadku wyłącznika bezpieczeństwa, który odcina dopływ prądu, gdy wykryje jego upływ do ziemi. Funkcją wersji instalacyjnej jest ochrona przewodów elektrycznych i urządzeń, podczas gdy wyłączniki bezpieczeństwa chronią ludzi.

Czy wyłączniki bezpieczeństwa są niezawodne?

Nie, nie mogą chronić, jeśli nie działają prawidłowo. Aby upewnić się, że wyłącznik bezpieczeństwa nadal działa, należy co trzy miesiące sprawdzać działanie jego funkcji testu. Ważne jest również, aby upewnić się, że wszelkie zaobserwowane uszkodzenia urządzeń elektrycznych, przewodów, przedłużaczy i innego sprzętu zostały naprawione, a wadliwe urządzenia zostały wymienione na nowe.

Jak przetestować wyłącznik bezpieczeństwa?

Powinieneś przetestować swoje wyłączniki bezpieczeństwa kilka razy w roku, aby upewnić się, że są w dobrym stanie. Możesz przetestować wyłącznik bezpieczeństwa, naciskając przycisk „test” lub „T”. Urządzenie powinno natychmiast przełączyć się na pozycję „wył.”. Będziesz wtedy musiał przestawić przełącznik do pozycji włączonej.

Jeśli po naciśnięciu przycisku „test” nie przestawia się do pozycji „wyłącz”, natychmiast odłącz zasilanie i wezwij uprawnionego elektryka.

Nie można zresetować przełącznika – co wtedy?

Może to oznaczać, że w obwodzie jest usterka i do jej przeglądu i naprawy będzie potrzebna wiedza licencjonowanego elektryka.

Wyłączniki bezpieczeństwa, choć kosztowne i skomplikowane, są pewnym źródłem bezpieczeństwa dla każdego układu. Natomiast odpowiednio skonfigurowane i ewentualnie serwisowane mogą być skuteczne przez wiele lat.

źródło: Newtech.com.pl – detekcja

Może zainteresują Cię również

Dom i wnętrze

Pleśń pojawiająca się w mieszkaniu stanowi poważny problem. Bardzo często pojawia się ona w okolicy okien. Para wodna widoczna na oknach może świadczyć o...

Motoryzacja i technologia

Warsztaty zajmujące się wulkanizacją opon świadczą bardzo wiele usług. To przede wszystkim naprawa opon i kół, prostowanie felg czy wymiana kół. Często zajmują się...

Zdrowie i uroda

Dla wielu kobiet ciąża to piękny czas oczekiwania na dziecko. Nie zmienia to jednak faktu, że jest to także okres wzmożonej pracy organizmu i...

Motoryzacja i technologia

Wózki widłowe stały się niezbędnym wyposażeniem we wszystkich miejscach, gdzie występuje konieczność przeniesienia dużej ilości towaru na raz. Sprawdzają się więc zarówno w magazynach,...