Connect with us

Hi, what are you looking for?

Zdrowie i uroda

Pajączki na nogach – jak się ich pozbyć?

Pajaczki na nogach

Każda kobieta chciałaby na wszystkich etapach swojego życia wyglądać nienagannie i pięknie. Niestety wraz z wiekiem pojawia się coraz więcej problemów natury estetycznej, z których jednym z najczęściej wymienianych są pajączki na nogach. Na szczęście obecny stan nauki i medycyny pozwala nam na walkę z oznakami upływu czasu i może poradzić sobie z praktycznie każdym mankamentem. W tym wypadku najskuteczniejsza będzie laseroterapia, czyli bezbolesny zabieg precyzyjnego zamykania naczynek. Możemy jednak zdecydować się na inne metody walki z pajączkami na nogach. Zapraszamy do lektury.

Skąd te pajączki na nogach?

Przypominające fioletowo-niebieską siateczkę na ciele pajączki naczyniowe to nic innego jak poszerzone żyłki podskórne. Nie są zbyt estetyczne, jednak same w sobie nie powodują zagrożenia dla zdrowia lub życia. Nie można ich jednak bagatelizować, bo mogą być zapowiedzią niewydolności żylnej kończyn dolnych. Zdecydowanie warto skonsultować to ze swoim lekarzem POZ, aby uniknąć problemów ze zdrowiem w przyszłości.

Mało estetyczne pajączki pojawiają się najczęściej w okolicach ud oraz pod kolanami. Powstają one na skutek zaburzenia prawidłowego krążenia krwi, a przyczyny tego mogą mieć różnorakie podłoże. Pierwszą opcją są predyspozycje przekazane genetycznie i niestety w takim wypadku nie mamy całkowitej kontroli nad tym, czy pajączki na nogach się pojawią. Jednak przypadłość ta jak najbardziej może mieć podłoże nabyte. Wtedy winowajcą zazwyczaj jest siedzący tryb życia, praca za biurkiem lub w pozycji stojącej oraz brak aktywności fizycznej. Warto również wspomnieć, że zmiany hormonalne, na przykład podczas ciąży, menopauzy czy okresu dojrzewania również mogą mieć wpływ na problemy z pajączkami.

Jak pozbyć się pajączków na nogach?

Jedną z najskuteczniejszych metod na pozbycie się pajączków na nogach jest laseroterapia. Nie jest to jednak zabieg, który można wykonać u każdej osoby z tą przypadłością, stąd przed laserowym zamykaniem naczynek obligatoryjna jest dokładna diagnostyka wykonana u lekarza specjalisty.

Jak wykonuje się laseroterapię? Za pomocą lasera pulsującego oświetla się problematyczne partie. Wiązki światła zamykają naczynka, likwidując tym samym problem nieestetycznych pajączków na nogach. Jest to zabieg na ogół bezbolesny, jednak osoby wrażliwe lub mające niski próg bólu mogą odczuwać lekkie szczypanie podczas kontaktu lasera ze skórą.

Inna popularna i skuteczna metoda na usunięcie problemu pajączków na nogach to skleroterapia. Polega ona na wprowadzeniu za pomocą specjalnej, bardzo cienkiej igły preparatu, który ma za zadanie zamknąć otwarte naczynka. Minusem tej metody jest fakt, że zabieg zazwyczaj trzeba powtórzyć kilka razy do osiągnięcia zadowalających efektów.

Profilaktyka pajączków na nogach

Jeśli tylko nie mamy skłonności genetycznych, pękaniu naczynek na nogach można zapobiegać poprzez odpowiednią profilaktykę. Pewnie większości nie zdziwi, że będzie nią zdrowy tryb życia – dużo ruchu i aktywności fizycznej, zdrowa i zbilansowana dieta, a także nienadużywanie alkoholu czy tytoniu. Dodatkowo pomoże stosowanie specjalnych masaży od kostek w górę, które wyraźnie poprawiają krążenie. Naczynka nie przepadają za skrajnymi temperaturami, stąd należy starać się unikać przemarznięcia, ale też przegrzania, np. poprzez gorące kąpiele.

Naczynka to drobny defekt kosmetyczny, z którym można już w naszych czasach skutecznie walczyć. Jednak zawsze warto zadbać o odpowiednią profilaktykę, bo jak wiadomo, łatwiej zapobiegać, niż leczyć.

 

Może zainteresują Cię również

Dom i wnętrze

Pleśń pojawiająca się w mieszkaniu stanowi poważny problem. Bardzo często pojawia się ona w okolicy okien. Para wodna widoczna na oknach może świadczyć o...

Motoryzacja i technologia

Warsztaty zajmujące się wulkanizacją opon świadczą bardzo wiele usług. To przede wszystkim naprawa opon i kół, prostowanie felg czy wymiana kół. Często zajmują się...

Zdrowie i uroda

Dla wielu kobiet ciąża to piękny czas oczekiwania na dziecko. Nie zmienia to jednak faktu, że jest to także okres wzmożonej pracy organizmu i...

Motoryzacja i technologia

Wózki widłowe stały się niezbędnym wyposażeniem we wszystkich miejscach, gdzie występuje konieczność przeniesienia dużej ilości towaru na raz. Sprawdzają się więc zarówno w magazynach,...