Connect with us

Hi, what are you looking for?

Motoryzacja i technologia

Na co zwrócić uwagę przy wyborze wycinarki laserowej?

wycinarki laserowej

Wycinarki laserowe to dziś podstawowe wyposażenie nowoczesnych zakładów zajmujących się obróbką metali. Cięcie laserowe jest metodą najszybszą i najbardziej precyzyjną, dlatego jest coraz chętniej wybieranym rozwiązaniem. Dynamiczny rozwój technologii daje możliwość szerokiego wyboru nowych i udoskonalonych wycinarek laserowych.

Wycinarki laserowe – zastosowanie

Wycinarki laserowe mają zastosowanie w każdej dziedzinie przemysłu. Są używane wszędzie tam, gdzie do produkcji wykorzystywane są różnorodne metale. Będzie to zarówno produkcja maszyn rolniczych, budownictwo, motoryzacja, produkcja AGD czy mebli. Wycinarki laserowe sprawdzają się zarówno przy cięciu arkuszy płaskich, jak również różnego rodzaju brył konstrukcyjnych, wykonanych ze stali nierdzewnych, stali miękkich, tytanu, aluminium.

Wycinarki laserowe technologii CO2 lub światłowodowej

Ze względu na technologię wykonania wyróżnia się dwa typy wycinarek laserowych. W laserach CO2 wykorzystywany jest gaz laserowy, tzw. mix laserowy, elektrody elektryczne przez wypełniony gazem rezonator. Skupia on i prowadzi wiązkę światła przy pomocy luster i soczewek. W laserach światłowodowych źródłem światła są diody. Światło jest kierowane i wzmacniane, a następnie przesyłane przez światłowód i skupiane przez soczewkę znajdującą się w głowicy tnącej na ciętym materiale.

Wybór wycinarki laserowej

Przy wyborze wycinarki laserowej należy w dużej mierze kierować się rodzajem ciętego materiału. Przy cieńszych blachach lepszym wyborem będzie model światłowodowy typu fiber, a przy tych grubszych lepiej sprawdzi się tradycyjna wycinarka z laserem CO2 firmy Mitsubishi typu eX. Kolejnym kryterium wyboru jest moc lasera. Lasery o wyższej mocy do 6 kWh, a nawet 8 kWh mają wyższą prędkość cięcia i lepszą wydajność, co wpływa na oszczędność energii elektrycznej i ogólne zmniejszenie kosztów eksploatacji.

Istotne przy wyborze wycinarki laserowej będzie również jej wyposażenie (np. wielkość stołu, system automatycznego załadunku i rozładunku) oraz oprogramowanie. Wszystkie te opcje są oferowane przez firmę Polteknik. Od wielkości stołu zależna jest ilość oraz wielkość wycinanych przedmiotów. Wpływa to znacząco na szybkość i wydajność realizowanych projektów. System automatycznego załadunku i rozładunku ma szczególnie duże znaczenie przy dużym obciążeniu pracy urządzenia, pozwalając wtedy na znaczną minimalizację kosztów. Najbardziej zaawansowanym systemem odbioru wyciętych detali z lasera oferowanym przez firmę Polteknik, jest system sortujący ASTES. Ważne jest, aby oprogramowanie systemu posiadało łączność z maszynami i aby można było je również zintegrować z siecią firmy, co da możliwość szybkiego i skutecznego zarządzania i koordynacji pracy.

Wycinarki laserowe – przykłady urządzeń

Wśród najwyższej klasy urządzeń do cięcia laserem w technologii CO2 warto wymienić wycinarkę Mitsubishi CO2 Crossflow serii eX, natomiast w technologii światłowodowej warto zwrócić uwagę na model Mitsubishi seria GX-F fiber.

Wycinarka Mitsubishi CO2 charakteryzuje się rezonatorem z tzw. poprzecznym systemem wzbudzania gazów, o mocy 4,5 kW lub 6 kW. Jej zaletą jest bardzo szybki start całego systemu, może być gotowa do pracy w ciągu 3 minut. Możliwość wczytywania programów skanerem kodów kreskowych oraz zaawansowane sterowanie z ekranem dotykowym zapewnia prostą obsługę. Pozwala na najwyższej jakości cięcie materiałów o różnej grubości – w przypadku stali nierdzewnej od 0,5 do nawet 30 mm, nieosiągalne przy zastosowaniu innych urządzeń.

Wycinarka laserowa Mitsubishi seria GX-F fiber jest nowością z 2020 roku. Moc rezonatora może wynosić 4 kW, 6 kW 8 kW lub 10 kW. Urządzenie pozwala uzyskać najwyższą efektywność cięcia materiałów cienkich oraz średniej grubości. W urządzeniu zastosowano rozwiązania sztucznej inteligencji tzw. AI, posiada ono minimalną ilość optyki, a wiązka laserowa przekazywana jest przez światłowód. Unikalne rozwiązanie głowicy tnącej zapewnia najwyższą jakość cięcia. Gwarantuje maksymalny komfort pracy i bezpieczeństwa dla operatora oraz prostą obsługę.

Wycinarki laserowe to najnowsze i najbardziej zaawansowane technologicznie rozwiązanie. Ich zastosowanie to gwarancja wysokiej precyzji, jakości i wydajności.

Może zainteresują Cię również

Dom i wnętrze

Pleśń pojawiająca się w mieszkaniu stanowi poważny problem. Bardzo często pojawia się ona w okolicy okien. Para wodna widoczna na oknach może świadczyć o...

Motoryzacja i technologia

Warsztaty zajmujące się wulkanizacją opon świadczą bardzo wiele usług. To przede wszystkim naprawa opon i kół, prostowanie felg czy wymiana kół. Często zajmują się...

Zdrowie i uroda

Dla wielu kobiet ciąża to piękny czas oczekiwania na dziecko. Nie zmienia to jednak faktu, że jest to także okres wzmożonej pracy organizmu i...

Motoryzacja i technologia

Wózki widłowe stały się niezbędnym wyposażeniem we wszystkich miejscach, gdzie występuje konieczność przeniesienia dużej ilości towaru na raz. Sprawdzają się więc zarówno w magazynach,...