Connect with us

Hi, what are you looking for?

Biznes i finanse

Mały płatnik PIT i VAT – poznaj wszystkie korzyści

ksiegowosc bemowo

Małe i średnie firmy stanowią większą część polskiej gospodarki. Przedsiębiorstwa te mogą na liczyć na pewne udogodnienia i specjalne statusy, na przykład w kwestiach podatkowych. Dzięki temu znacznie łatwiej jest prowadzić działalność gospodarczą w sytuacji, kiedy nie posiada się dużego budżetu. Prowadząc taką firmę warto wiedzieć o różnych rozwiązaniach, które przynoszą przedsiębiorcy szereg korzyści. Jednym z nich jest tzw. status małego płatnika, przeznaczony dla firm działających na mniejszą skalę.

Czym jest status małego płatnika i jak można go uzyskać?

Status małego płatnika PIT i VAT przysługuje małym firmom i pozwala na rozliczanie się z Urzędem Skarbowym na dogodniejszych warunkach.

Może go uzyskać firma, która w danym roku rozliczeniowym nie przekroczyła dochodu określonego w roku poprzednim. Przykładowo, przy ubieganiu się o ten status dla roku 2023, należy wziąć pod uwagę kwotę uzyskaną w roku 2022.

Wyznaczonym progiem jest w tym przypadku kwota 2 000 000 euro brutto. Przelicza się ją na polską walutę na podstawie średniego kursu euro opublikowanego przez NBP 1 października poprzedniego roku. Warto zaznaczyć, że w roku 2023 próg ten uległ zwiększeniu; wcześniej wynosił 1 200 000 euro.

Korzyści płynące ze statusu małego płatnika

Każda firma oferująca księgowość w Warszawie Bemowie wie, że status małego płatnika to przede wszystkim znaczne ułatwienie w zarządzaniu finansami przedsiębiorstwa. Oprócz tego, wynika z tego szereg innych korzyści, w tym możliwość korzystania z preferencyjnych stawek podatkowych.

Status małego podatnika i korzyści z niego płynące różnią się nieco w przypadku PIT i VAT. Mały podatnik VAT może liczyć na:

  • Rozliczanie VAT metodą kasową. Jest to szczególnie istotne dla małych firm, które z powodu ograniczonych budżetów nie zachowują tak dużej płynności finansowej, jak duże przedsiębiorstwa. Taka metoda oznacza, że płatności VAT za konkretne produkty i usługi można dokonać dopiero w momencie otrzymania za nie zapłaty. Dzięki temu firma nie musi zbytnio nadwyrężać swoich rezerw finansowych.
  • Możliwość kwartalnego rozliczania podatku. Jest to alternatywa dla metody kasowej, która pozwala na dokonywanie płatności podatku jedynie cztery razy w ciągu roku.

W przypadku małego płatnika PIT korzyści są równie duże. Firma taka również ma możliwość rozliczania się z podatku w trybie kwartalnym. Oprócz tego można jednorazowo skorzystać z tzw. odpisu amortyzacyjnego. Amortyzacja pozwala na odpisanie od podatku szeregu produktów, maszyn i sprzętu potrzebnego do prowadzenia firmy. Warunkiem jest to, aby wartość takiej rzeczy nie przekraczała 50 000 euro.

Podsumowując, status małego płatnika PIT i VAT niesie ze sobą mnóstwo istotnych korzyści. Na pewno pomaga on firmie ze stosunkowo niewielkimi obrotami w zachowaniu większej elastyczności finansowej i prowadzenie księgowości w dogodny dla siebie sposób.

Może zainteresują Cię również

Dom i wnętrze

Pleśń pojawiająca się w mieszkaniu stanowi poważny problem. Bardzo często pojawia się ona w okolicy okien. Para wodna widoczna na oknach może świadczyć o...

Motoryzacja i technologia

Warsztaty zajmujące się wulkanizacją opon świadczą bardzo wiele usług. To przede wszystkim naprawa opon i kół, prostowanie felg czy wymiana kół. Często zajmują się...

Zdrowie i uroda

Dla wielu kobiet ciąża to piękny czas oczekiwania na dziecko. Nie zmienia to jednak faktu, że jest to także okres wzmożonej pracy organizmu i...

Motoryzacja i technologia

Wózki widłowe stały się niezbędnym wyposażeniem we wszystkich miejscach, gdzie występuje konieczność przeniesienia dużej ilości towaru na raz. Sprawdzają się więc zarówno w magazynach,...