Connect with us

Hi, what are you looking for?

Motoryzacja i technologia

Łuki specjalne w systemie rurowym – jak to działa

luki specjalne

Każdy system rurowy chcąc nie chcąc składa się z różnego rodzaju połączeń. Dzięki nim możliwy jest przesył materiałów dokładnie w to miejsce, które potrzebujemy. Aby móc zmienić kierunek przesyłu niezbędne jest wykorzystanie łączników w postaci łuków. Mówiąc o systemach rurowych, warto wspomnieć o rozwiązaniu, jakim są łuki specjalne. Czym się wyróżniają, jak działają i dlaczego się je stosuje?

Czym są łuki specjalne?

Zacznijmy od tego, czym są łuki specjalne i dlaczego stosuje się je w systemach rurowych? Aby zrozumieć, jakie zastosowanie ma owo rozwiązanie, warto przyjrzeć się klasycznym łukom wykorzystywanym w systemach transportu materiałów sypkich. To, co je wyróżnia to duży promień. Jest on celowy, gdyż ułatwia sprawny przesył. Nie zawsze jednak da się wykorzystać klasyczne łuki w systemach rurowych. Szczególną sytuacją są magazyny o niewielkich przestrzeniach, które uniemożliwiają zastosowanie standardowych rozwiązań. Wtedy z pomocą przychodzą łuki specjalne.

Wyróżniają się one przede wszystkim niewielkim rozmiarem, a także zastosowaniem specjalnej komory, która wprowadza przesyłany materiał w ruch obrotowy. Jest to działanie celowe, które ma wpływ na bezpieczeństwo transportowanych surowców, a jego brak skutkować mógłby zniszczeniem zarówno materiału, jak i elementu systemu rurowego. 

Działanie łuków specjalnych w praktyce

Łuki specjalne są elementem systemu rurowego, które wyróżniają się szerokim zastosowaniem i uniwersalnością. Dzięki nim możliwe jest stworzenie odpowiedniego ciągu przesyłowego nawet na niewielkich powierzchniach, bez konieczności ich powiększania. Wykorzystywane mogą być zarówno w pozycji pionowej, jak i poziomej, co rozwiązuje wiele problemów logistycznych.

Na szczególną uwagę zasługuje rozwiązanie w postaci komory wirowej, która umożliwia bezstratny przesył materiałów sypkich. Nie da się ukryć, że dzięki łukom specjalnym wielu przedsiębiorców, zwłaszcza tych działających na niewielką skalę zauważa znaczący wzrost jakości przetwarzanych surowców. Wszystko to dzięki wyeliminowaniu problemu przesyłu materiałów sypkich przez załamania. 

Jak czyścić łuki specjalne?

Jak już wspomnieliśmy, wykorzystanie łuków specjalnych pozwala na bezstratny przesył materiałów sypkich. Komora wirowa znacznie ułatwia więc kwestie czyszczenia poszczególnych elementów systemów rurowych, w tym przypadku — łuków. Co, jeśli jednak maszyna zawiedzie? Systemy rurowe wyróżniają się wieloma innowacyjnymi, ułatwiającymi funkcjonowanie przedsiębiorstwa rozwiązaniami. W nowszych wersjach łuków specjalnych zastosowana została specjalna technologia, pozwalająca na dokładne, samoczynne ich oczyszczenie. Starsze rozwiązania posiadały specjalny otwór, umożliwiający kontrolę i ewentualne czyszczenie łuków w momentach spoczynku systemu.

Może zainteresują Cię również

Dom i wnętrze

Pleśń pojawiająca się w mieszkaniu stanowi poważny problem. Bardzo często pojawia się ona w okolicy okien. Para wodna widoczna na oknach może świadczyć o...

Motoryzacja i technologia

Warsztaty zajmujące się wulkanizacją opon świadczą bardzo wiele usług. To przede wszystkim naprawa opon i kół, prostowanie felg czy wymiana kół. Często zajmują się...

Zdrowie i uroda

Dla wielu kobiet ciąża to piękny czas oczekiwania na dziecko. Nie zmienia to jednak faktu, że jest to także okres wzmożonej pracy organizmu i...

Motoryzacja i technologia

Wózki widłowe stały się niezbędnym wyposażeniem we wszystkich miejscach, gdzie występuje konieczność przeniesienia dużej ilości towaru na raz. Sprawdzają się więc zarówno w magazynach,...