Connect with us

Hi, what are you looking for?

Biznes i finanse

Koszty zatrudnienia pracownika – poradnik dla przedsiębiorców

koszt zatrudnienia

Poniższy artykuł traktować będzie o kosztach zatrudnienia pracownika przez pracodawcę (i o wszystkim, co związane jest z tą kwestią). Artykuł ów przeznaczony jest dla wszystkich czytelniczek i czytelników ze szczególnym uwzględnieniem mieszkańców stolicy i okolic. Jeśli więc jesteś mieszkańcem lub mieszkanką i przedsiębiorcą, udaj się do odpowiedniej placówki, aby specjalistka lub specjalista zajął się prowadzeniem księgowości w Warszawie, Twojej księgowości! Jak przedstawiają się koszty zatrudnienia pracownika? Odpowiedź znajduje się w poniższym artykule!

Koszty zatrudniania pracownika

Każdy przedsiębiorca może zatrudniać w swoim miejscu pracy pracowników na podstawie przeróżnych umów. Będą to więc umowy o pracę, a także umowy cywilnoprawne. W zależności od różnych czynników koszt pracownika może się różnić. Jaki jest więc koszt całkowity zatrudniania pracowników? Jakie są koszty zatrudniania pracownika na podstawie:

  • umowy o pracę;
  • umowy zlecenia;
  • umowy o dzieło?

Odpowiedź na te pytania znajdują się w dalszych częściach tekstu. W razie pytań i wątpliwości warto również skontaktować się z profesjonalnym biurem księgowym.

Umowa o pracę

Umowa o pracę: w jej przypadku koszt uzyskania przychodu przez przedsiębiorstwo to wynagrodzenie brutto, ale również składki ZUS, którymi jest obciążony pracodawca. Umowa o pracę wiąże się więc z potrąceniem składki ZUS z wynagrodzenia pracownika, ale także dochodu, który uzyskał przedsiębiorca. Musi on bowiem zapłacić:

  • ubezpieczenie emerytalne (9,76%);
  • rentowe (6,50%);
  • wypadkowe (1,67%, ale trzeba pamiętać, że wartość uzależniona jest od rodzaju wykonywanej działalności);
  • FP (2,45%);
  • FGŚP (0,1%).

Podsumowując: pracodawca, poza wynagrodzeniem, które oddaje w ręce pracownika, ponosi 20-procentowy koszt uzyskania przez niego przychodu.

Umowa zlecenie

Jeśli zaś chodzi o kwestię umowy zlecenia, sprawa kosztu całkowitego zatrudnienia danego pracownika jest zdecydowanie prostsza od poprzedniej, ale zależy od kilku czynników, które mogą charakteryzować zatrudnioną osobę. Bez względu jednak na rodzaj składek, którym podlega zleceniobiorca, jego wynagrodzenie nie może być niższe niż tak zwana minimalna stawka godzinowa, która w roku 2021 wynosi osiemnaście złotych i trzydzieści groszy za godzinę.

Jeśli umowa zlecenie i wykonywana na jej podstawie praca stanowią jedyne źródło utrzymania zatrudnionej osoby, wtedy pracodawca ponosi koszty takie same, jak w przypadku umowy o pracę. Kosztem jest więc wynagrodzenie pracownika brutto oraz składki ZUS (lub społeczne, FP, FGŚP).

Jeśli osoba zatrudniona jest dodatkowo w innej firmie, w której wynagrodzenie jest takie samo lub wynoszące co najmniej tyle, ile wynagrodzenie minimalne, wtedy pracodawca nie ponosi żadnych dodatkowych kosztów prócz tych, które są związane z wynagrodzeniem pracownika brutto. Identycznie wygląda sytuacja zatrudniania studenta, który nie ukończył jeszcze 26 roku życia. Pracodawca ponosi bowiem tylko koszty brutto jego wynagrodzenia.

Umowa o dzieło

Gdy chodzi o umowy o dzieło, nie istnieją żadne dodatkowe obciążenia, ponieważ w przypadku takich umów pracodawca nie odprowadza żadnych składek do ZUS-u. W przypadku umowy o dzieło koszty pracodawcy wynoszą tylko tyle, ile zgodził się zapłacić za wykonanie danego dzieła, czyli koszt wynagrodzenia brutto.

Obowiązek ubezpieczenia w przypadku umowy dzieło istnieje tylko wtedy, gdy umowę zawiera się z własnym pracodawcą albo wtedy, kiedy umowa o dzieło wykonywana jest na rzecz własnego pracodawcy.

Może zainteresują Cię również

Dom i wnętrze

Pleśń pojawiająca się w mieszkaniu stanowi poważny problem. Bardzo często pojawia się ona w okolicy okien. Para wodna widoczna na oknach może świadczyć o...

Motoryzacja i technologia

Warsztaty zajmujące się wulkanizacją opon świadczą bardzo wiele usług. To przede wszystkim naprawa opon i kół, prostowanie felg czy wymiana kół. Często zajmują się...

Zdrowie i uroda

Dla wielu kobiet ciąża to piękny czas oczekiwania na dziecko. Nie zmienia to jednak faktu, że jest to także okres wzmożonej pracy organizmu i...

Motoryzacja i technologia

Wózki widłowe stały się niezbędnym wyposażeniem we wszystkich miejscach, gdzie występuje konieczność przeniesienia dużej ilości towaru na raz. Sprawdzają się więc zarówno w magazynach,...