Problemy periodontologiczne mogą dotknąć każdego. Choroby przyzębia są niezwykle uciążliwe i bardzo niebezpieczne dla zdrowia całego organizmu. Istotną kwestią jest to, by niezwłocznie po wystąpieniu objawów zajął się nami lekarz dentysta. Warszawa pod tym względem ma dużą ofertę profesjonalnych gabinetów stomatologicznych. Aby skutecznie zapobiegać pojawieniu się paradontozy, warto wiedzieć, jakie czynniki zwiększają ryzyko zachorowania.
Czym jest paradontoza?
Paradontoza jest jedną z chorób atakujących tkankę przyzębia – czyli dziąsła. Stan zapalny wywoływany jest zakażeniem bakteryjnym. Te groźne drobnoustroje w ekspresowym tempie potrafią namnożyć się w jamie ustnej. Bardziej zaawansowana postać z paradontozy zajmuje, oprócz dziąseł, także inne części przyzębia – cement korzeniowy, ozębną czy nawet kość wyrostka zębodołowego szczęki i żuchwy. Przy przewlekłym stanie zapalnym o podłożu bakteryjnym wymienione tkanki dotknięte są degradacją, w skutek czego zęby są coraz słabiej osadzone i chwieją się, mogą łatwo wypadać.
Przyczyny pojawienia się chorób przyzębia
Podstawową przyczyną paradontozy jest brak higieny jamy ustnej lub nieprawidłowe mycie zębów. Powoduje to odkładanie się osadu, który z czasem twardnieje, tworząc kamień nazębny. Jest on świetnym środowiskiem dla namnażania się bakterii i zbierania nadmiaru wilgoci, powstającej dzięki gromadzeniu się śluzówki. To z kolei jest impulsem do wytworzenia się stanu zapalnego, a długotrwałe jego utrzymywanie się przeradza się bezpośrednio w paradontozę.
Osad zbierający się na zębach może także przenikać pod strukturę dziąsła i atakować tkanki znajdujące się wewnątrz. To również sprzyja rozwijaniu się paradontozy. Gdy pojawią się pierwsze objawy, nasze zęby i chore dziąsła powinien jak najszybciej obejrzeć lekarz dentysta, Warszawa to lokalizacja ze sporą ofertą odpowiednich gabinetów z dostępem do najlepszych usług stomatologicznych.
Jakie czynniki zwiększają ryzyko paradontozy?
Szczególną ostrożność przy utrzymywaniu higieny jamy ustnej powinni zachować palacze, gdyż to właśnie palenie tytoniu zwiększa niebezpieczeństwo występowania problemów periodontologicznych. Przede wszystkim spowodowane jest to osłabieniem kośćca u palaczy oraz trudniejszym procesie gojenia się ran dziąseł.
Kolejnym czynnikiem w przypadku chorób przyzębia są predyspozycje genetyczne. Do czujności i systematycznych kontroli w gabinecie dentystycznym powinny zobligowane być zwłaszcza osoby, których krewni dotknięci zostali paradontozą.
Prawdopodobieństwo paradontozy rośnie też wraz z wiekiem. Szczególnie narażeni na nią są ludzie po czterdziestym roku życia. Lekarze stomatolodzy oraz naukowcy wymieniają wiek jako jeden z czynników większego występowania nieprawidłowości i stanów zapalnych jamy ustnej oraz nadwrażliwości dziąseł.
Chorobą cywilizacyjną, która niesie ze sobą zwiększone zagrożenie parodontozą jest cukrzyca, zwłaszcza jej nierozpoznana lub nieprawidłowo leczona postać. Wiąże się to z wahaniami poziomu cukru, co bezpośrednio wpływa na osłabienie tkanek przyzębia. Osłabione dziąsła wykazują się większą podatnością na choroby bakteryjne, a to już jest prosta droga do parodontozy.
Aby chronić się przed chorobami przyzębia koniecznie trzeba zadbać o zdrową i zbilansowaną dietę, bowiem nieodpowiednie odżywanie się, szczególnie produkty z dużą ilością cukru, tworzą w jamie ustnej środowisko korzystne do rozwoju bakterii.
Gdzie leczyć problemy periodontologiczne?
Zawsze najlepszym sposobem jest zapobieganie chorobom, dzięki minimalizowaniu czynników ryzyka oraz stosowaniu zaleceń stomatologów. Jednak gdy pojawią się pierwsze symptomy paradontozy, koniecznie należy jak najszybciej umówić wizytę w zaufanym gabinecie stomatologicznym, gdzie zaopiekuje się nami lekarz dentysta. Warszawa ma szeroką ofertę specjalistów zajmujących się chorobami przyzębia, więc z pewnością w stolicy znajdziemy profesjonalną pomoc.
