Connect with us

Hi, what are you looking for?

Porady i ciekawostki

Jakich zasad należy przestrzegać przy korzystaniu z lodówki?

Aranzacja nowoczesnej kuchni

Awarie lodówki mogą kompletnie rozregulować niejedno gospodarstwo domowe. Psująca się żywność, nieprzyjemny zapach i dodatkowe koszty ponoszone w związku z naprawą – to tylko niektóre z przykrych konsekwencji. O czym należy pamiętać podczas korzystania z lodówki, aby nie dopuścić do jej awarii?

Odpowiednie miejsce na wstawienie lodówki

Prawidłowe użytkowanie lodówki zaczyna się już w momencie pojawienia się sprzętu w domu. Należy wybrać odpowiednie miejsce, w którym lodówka stanie. Najlepiej, żeby wokół panowała stosunkowo chłodna temperatura. Lodówki nie ustawiamy w pobliżu kaloryferów i innych źródeł ciepła. Dzięki temu lodówka zużywać będzie mniej energii, a po jej otwarciu do środka nie dostanie się zbyt ciepłe powietrze. Lodówka powinna stać w odległości około dziesięciu centymetrów od ściany. Jeżeli będzie do niej przylegać, agregat chłodniczy nie będzie prawidłowo pracował, co prędzej czy później doprowadzi do awarii.

Temperatura wewnątrz lodówki

Za utrzymanie stałej temperatury we wnętrzu lodówki odpowiada termostat. Zbyt niska temperatura doprowadzi do tego, że produkty spożywcze zamiast schłodzone, staną się zamrożone, a termostat pracował będzie zbyt intensywnie. Optymalna temperatura, jaka powinna panować w lodówce, waha się w zakresie od 2 do 8°C. Absolutnie nie wolno wkładać do lodówki gorących, a nawet ciepłych potraw! Takie działania również negatywnie wpływają na pracę termostatu, a dodatkowo, w ich wyniku, na tylnej ściance lodówki zaczyna odkładać się lód, który także nie jest obojętny dla jej prawidłowego działania.

Pozostawianie lodówki otwartej zbyt długo

Lodówka pracuje prawidłowo wtedy, gdy jest zamknięta. Z tego powodu jej otwieranie należy ograniczyć do minimum, aby do środka nie dostawało się ciepłe powietrze. Oczywiście otwieranie lodówki jest nieuniknione. Należy jednak dokładać wszelkich starań, aby proces układania zakupów spożywczych na półkach czy wyjmowania produktów przebiegał jak najbardziej sprawnie. Jeżeli lodówka pozostanie otwarta zbyt długo, może się rozmrozić. W momencie, gdy do środka dostaje się ciepłe powietrze, lodówka pracuje ze zwiększoną wydajnością. Ciepłe powietrze, podobnie jak wkładanie ciepłych potraw do lodówki, prowadzi do osadzania się lodu na jej tylnej ściance. Wzmaga to wydajność pracy, a tym samym skraca żywotność sprzętu i zwiększa ryzyko wystąpienia awarii.

Konserwacja lodówki

Do prawidłowego działania lodówki niezbędna jest jej odpowiednia konserwacja. Większość nowoczesnych lodówek posiada funkcję automatycznego rozmrażania, co nie oznacza, że o lodówkę nie trzeba dbać. Przynajmniej raz na miesiąc lub dwa sprzęt należy dokładnie czyścić, aby wszystkie jego części działały prawidłowo. Na czas czyszczenia lodówki należy odłączyć ją od źródła zasilania. Lód powstający na jej tylnych ściankach trzeba usuwać na bieżąco. Aby zapobiec jego powstawaniu, należy ustawiać produkty spożywcze tak, aby nie przylegały do ścianek lodówki. Przynajmniej raz w roku należy czyścić również agregat chłodniczy.

Podsumowując, pierwszym krokiem, który ma wpływ na prawidłowe działanie lodówki, jest jej odpowiednie ustawienie. Przy korzystaniu z tego kuchennego sprzętu należy zapobiegać dostawaniu się do środka ciepłego powietrza. Lodówkę należy też regularnie czyścić i usuwać z niej lód. W razie wystąpienia awarii warto pamiętać o możliwości skorzystania z usług profesjonalnego serwisu sprzętów AGD oferującego naprawę lodówek.

Może zainteresują Cię również

Dom i wnętrze

Pleśń pojawiająca się w mieszkaniu stanowi poważny problem. Bardzo często pojawia się ona w okolicy okien. Para wodna widoczna na oknach może świadczyć o...

Zdrowie i uroda

Dla wielu kobiet ciąża to piękny czas oczekiwania na dziecko. Nie zmienia to jednak faktu, że jest to także okres wzmożonej pracy organizmu i...

Moda i styl

Odpowiednie obuwie to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia każdego skejta. Zanim jednak zdecydujesz się na zakup konkretnego modelu, warto wiedzieć, na jakie kwestie warto...

Motoryzacja i technologia

Wózki widłowe stały się niezbędnym wyposażeniem we wszystkich miejscach, gdzie występuje konieczność przeniesienia dużej ilości towaru na raz. Sprawdzają się więc zarówno w magazynach,...