Connect with us

Hi, what are you looking for?

Porady i ciekawostki

Jak zaplanować przedświąteczne porządki?

przedswiateczne porzadki

Do świąt zostało już niewiele czasu. W natłoku codziennych spraw nie mamy kiedy przeprowadzić gruntownego sprzątania. Do tego witające nas każdego dnia wiosenne promienie słońca bezlitośnie obnażają zalegające w naszych domach warstwy kurzu. Tymczasem wystarczy dobrze zaplanować porządki, aby skutecznie i szybko móc cieszyć się czystymi wnętrzami.

Zadania do wykonania oraz wybór akcesoriów do sprzątania

Przed przystąpieniem do prac porządkowych dobrym pomysłem jest spisanie wszystkich wymaganych prac. Dzięki temu, sprzątając według schematu nie będziemy rozdrabniać się na inne, mniej ważne w tym momencie zadania. Pamiętajmy o jednej kluczowej zasadzie. Sprzątanie powinno zaczynać się od góry, a kończyć na dole. W ten sposób wszelki kurz i zabrudzenia z lamp, mebli, parapetów wylądują na podłodze, którą oczyścimy na samym końcu. Lista spraw do wykonania może wyglądać w następujący sposób:

 1. Czyszczenie lamp i żyrandoli.
 2. Wycieranie kurzu z mebli oraz dekoracji naściennych.
 3. Mycie okien.
 4. Odkurzanie oraz mycie podłóg.
 5. Porządki w szafach.
 6. Czyszczenie kuchni (lodówka, piekarnik oraz inne sprzęty AGD).
 7. Mycie łazienki.
 8. Sprzątanie garażu.
 9. Pranie zasłon i firan.
 10. Trzepanie dywanów.
 11. Odkurzanie mebli tapicerowanych.

Przy planowaniu porządków pamiętajmy również, że nie musimy wszystkich tych czynności wykonać w jednym dniu. Jeśli cierpimy na chroniczny brak czasu, starajmy się sprzątać chociaż 30 minut dziennie, ale róbmy to systematycznie. Dzięki temu, może w dłuższym przedziale czasu, ale osiągniemy nasz cel, jakim jest czysty dom na święta. Ponadto warto również zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt do sprzątania. Dobór niezbędnych akcesoriów może bowiem znacząco ułatwić oraz przyśpieszyć naszą pracę. Przede wszystkim zwróćmy uwagę na:

 1. wybór odpowiednich środków czyszczących – dobrze, jeśli są ekologiczne i nie wpływają źle na nasz organizm.
 2. ściereczki z mikrofibry – świetnie zbierają kurz, pamiętajmy tylko, aby często je myć.
 3. ręczniki papierowe – idealne do wycierania powierzchni szklanych takich jak okna i lustra.
 4. ważny wybór akcesoriów do mycia podłogi – jeśli mamy stare, warto rozważyć np. zakup mopa Vileda, który doskonale czyści powierzchnie, docierając do najbardziej niedostępnych zakamarków.
 5. dobry odkurzacz – najlepiej taki z filtrem antyalergicznym oraz wymiennymi końcówkami, dzięki czemu będzie w stanie wyciągnąć kurz nawet zza kanapy.
 6. rękawiczki ochronne – bardzo przydatne podczas czyszczenia łazienek oraz kuchni.

Jak przygotować dom przed sprzątaniem?

Mamy już przygotowaną listę zadań oraz odpowiednie sprzęty do ich wykonania. Co warto jeszcze zrobić, zanim przystąpimy do gruntownego sprzątania? Dobrym pomysłem jest reorganizacja naszych rzeczy. W pomieszczeniach, gdzie jest ich mniej, dużo łatwiej oraz przyjemniej się sprząta. Nie ma wówczas tak dużej potrzeby odsuwania, przesuwania oraz przekładania wszystkiego, dzięki czemu nie męczymy się tak bardzo. Zatem zastanówmy się, czy mamy jakieś zbędne przedmioty, które zaburzają naszą przestrzeń i wprowadzają w niej niepotrzebny chaos. Ponadto warto jest powymieniać np. ubrania oraz obuwie, na takie z których aktualnie korzystamy. Zimowe buty oraz kurtki wyczyśćmy i zapakujmy do specjalnych pojemników. Dzięki temu, nie będą się niszczyć, a schowane do szafy nie będą zajmować cennego miejsca w przedpokoju.

Podsumowanie

Przed przystąpieniem do prac porządkowych przeznaczmy kilka chwil na dokładne zaplanowanie naszych działań. Przemyślany plan sprzątania pozwoli nam na efektywne porządki, bez marnowania naszego czasu. Dzięki temu szybciej i przyjemniej osiągniemy nasz cel.

Może zainteresują Cię również

Dom i wnętrze

Pleśń pojawiająca się w mieszkaniu stanowi poważny problem. Bardzo często pojawia się ona w okolicy okien. Para wodna widoczna na oknach może świadczyć o...

Motoryzacja i technologia

Warsztaty zajmujące się wulkanizacją opon świadczą bardzo wiele usług. To przede wszystkim naprawa opon i kół, prostowanie felg czy wymiana kół. Często zajmują się...

Zdrowie i uroda

Dla wielu kobiet ciąża to piękny czas oczekiwania na dziecko. Nie zmienia to jednak faktu, że jest to także okres wzmożonej pracy organizmu i...

Motoryzacja i technologia

Wózki widłowe stały się niezbędnym wyposażeniem we wszystkich miejscach, gdzie występuje konieczność przeniesienia dużej ilości towaru na raz. Sprawdzają się więc zarówno w magazynach,...