Connect with us

Hi, what are you looking for?

Motoryzacja i technologia

Jak zadbać o cichą pracę sprężarki powietrza?

cicha prace sprezarki powietrza

Sprężarki są hałaśliwe, a duże natężenie hałasu jest nieprzyjemne i szkodliwe dla zdrowia. Ograniczenie natężenia dźwięku w prosty sposób przekłada się na wyższą wydajność pracy dzięki zminimalizowaniu negatywnego oddziaływania na pracowników. Przy wyborze sprężarki trzeba to wziąć pod uwagę i zdecydować się na urządzenie zaprojektowane tak, by emisja hałasu była jak najmniejsza.

Trzeba pamiętać, że zgodnie z prawem, powyżej 80 db(A) wskazane są działania prewencyjne, a powyżej 85 db(A) obowiązkowe są słuchawki ochronne. Dla porównania samochód ciężarowy wytwarza hałas na poziomie 70-90 db(A), a startujący samolot odrzutowy 120-130 db(A).

Jak zadbać o cichą pracę sprężarki?

Komfortowe i bezpieczne warunki pracy to podstawa. Stosowanie sprzętu BHP ściśle reguluje prawo pracy oraz zdrowy rozsądek i dbałość o pracowników.

Jeżeli chodzi o ochronę przed hałasem, najprostszym rozwiązaniem jest sprzęt ochronny. Poczynając od zatyczek do uszu, na słuchawkach kończąc. Słuchawki skutecznie tłumią głośne dźwięki i zabezpieczają słuch przed uszkodzeniem. Jednocześnie pozwalają na komunikację czy usłyszenie alarmów i sygnałów ostrzegawczych. Niektóre modele wyposażone są w Bluetooth. Do słuchawek można więc bezprzewodowo podłączyć telefon komórkowy.

Słuchawki ochronne spełniają swoje zadanie, gdy hałas nie przekracza 85 db(A) i co trzeba podkreślić, jest to rozwiązanie tymczasowe. Stosowane tam, gdzie hałasu nie da się wyeliminować. Głównie w sytuacji, gdy niebezpieczne natężenie hałasu występuje okresowo, np. hałaśliwa sprężarka jest uruchamiana od czasu do czasu lub w sytuacji, gdy urządzenie pracuje w osobnym pomieszczeniu, a pracownik wchodzi tam tylko na chwilę.

Warto także rozważyć ustawienie hałaśliwej sprężarki w odizolowanym pomieszczeniu, tak aby na pracę w środowisku o zwiększonej liczbie decybeli było narażonych jak najmniej pracowników. Korzystne jest też zamontowanie specjalnych osłon tłumiących dźwięki czy ekranów pochłaniających hałas.

Najważniejszą jednak kwestią jest budowa samej sprężarki. Nowoczesne urządzenia są zdecydowanie cichsze od starszych modeli. Innowacyjne rozwiązania technologiczne pozwoliły na eliminację nieprzyjemnego hałasu wydawanego przez wirujące elementy.

Cicha sprężarka – na co zwrócić uwagę?

Bardzo dobrym przykładem cichej sprężarki jest urządzenie firmy BOGE. Ta bezolejowa sprężarka spiralna serii EO wytwarza hałas rzędu 60 db(A), czyli tyle ile zwyczajna rozmowa. To sprzęt najnowszej generacji. Nadzwyczajne parametry uzyskano dzięki długoletnim pracom badawczym i wdrożeniu nowoczesnych technologii.

Dlaczego jest tak cicha? Po pierwsze zastosowano nowy stopień śrubowy BOGE Effilence©. Nazwa odnosi się do sprawności (efficiency) oraz do cichej pracy (silence). Innowacyjny profil śrubowy rotorów 5:6 zapewnia niezwykłą efektywność sprężania. Z kolei prędkość obrotu wirników jest dużo niższa. Drgania są minimalne, co przekłada się na cichą pracę. Ponadto sprężarki śrubowe BOGE Kompressoren wyposażono w skuteczne osłony dźwiękochłonne.

Cicha praca sprężarki to bardzo ważna kwestia. Hałas jest szkodliwy i przekłada się na niższą wydajność pracowników. Można stosować wszelkiego rodzaju sprzęt ochronny czy izolować hałaśliwe urządzenia. Jednak w sytuacji, gdy zamierzamy kupić sprężarkę, warto pójść o krok dalej i zdecydować się na ciche i sprawne sprężarki BOGE.

Może zainteresują Cię również

Dom i wnętrze

Pleśń pojawiająca się w mieszkaniu stanowi poważny problem. Bardzo często pojawia się ona w okolicy okien. Para wodna widoczna na oknach może świadczyć o...

Motoryzacja i technologia

Warsztaty zajmujące się wulkanizacją opon świadczą bardzo wiele usług. To przede wszystkim naprawa opon i kół, prostowanie felg czy wymiana kół. Często zajmują się...

Zdrowie i uroda

Dla wielu kobiet ciąża to piękny czas oczekiwania na dziecko. Nie zmienia to jednak faktu, że jest to także okres wzmożonej pracy organizmu i...

Motoryzacja i technologia

Wózki widłowe stały się niezbędnym wyposażeniem we wszystkich miejscach, gdzie występuje konieczność przeniesienia dużej ilości towaru na raz. Sprawdzają się więc zarówno w magazynach,...