Wiosna jest okresem intensywnego wzrostu roślin. Wszystko budzi się wtedy do życia po mroźnej zimie. Wczesna wiosna jest najlepszą porą, by sprawdzić stan gleby w naszym ogródku i zastosować odpowiednie nawozy.
Dobór odpowiedniego nawozu
Co wiosnę podsypujemy glebę nawozem. Najpopularniejsze są wieloskładnikowe odżywki uniwersalne. Zaletą ich stosowania jest to, że pasują one większości uprawianych roślin. Czy jednak takie podeście jest dobre? Nie do końca. Może się zdarzyć, że w ziemi brak jest tylko jednego składnika odżywczego, a reszty jest pod dostatkiem albo inna sytuacja, gdzie jest za dużo minerałów, czyli gleba jest zasolona. Informację na temat naszej gleby w ogródku możemy uzyskać, oddając próbki do rejonowej stacji chemiczno-rolniczej. Warto takie testy wykonać przynajmniej raz na cztery lata. Wraz z wynikami dostaniemy wskazania, jakich nawozów należy użyć, by poprawić stan ziemi. Istnieją również specjalne zestawy testów do pomiaru zawartości poszczególnych pierwiastków w glebie oraz specjalne testery pH, które pozwalają na bieżąco monitorować odczyn gleby, równie ważny dla wzrostu wielu gatunków roślin.
Minerały w glebie
Tkanki roślin zbudowane są z węglowodanów, które powstają w roślinie w wyniku procesu fotosyntezy. Reszta składników pobierana jest z podłoża. Aby wzrost przebiegał prawidłowo, potrzebny będzie azot (N). Rozwój korzeni, pąków kwiatowych i owoców zawdzięczmy potasowi (K) oraz fosforowi (P). Te dwa pierwiastki nazywane są makroelementami. Znajdziesz je w każdym nawozie. Rośliny w mniejszych ilościach potrzebują też wapnia (Ca), magnezu (Mg), siarki (S) oraz żelaza (Fe). Dodatkowo warto, by ziemia zawierała też mikroelementy, do których zaliczamy bor (Br), mangan (Mn) oraz cynk (Zn).
Nawozić przed zasadzeniem roślin
Glebę warto zaopatrzyć w składniki odżywcze przed zasianiem nasion lub wkopaniem sadzonek. Ta czynność określa się jako nawożenie podstawowe. Wykonujemy ją wczesną wiosną. Do tego celu posłużą nam różne preparaty sypkie lub płynne. Wiodącym producentem nawozów dla roślin jest Plagron. Firma działa na rynku od prawie trzydziestu lat. Jest czołowym producentem nawozów oraz wysokiej jakości produktów organicznych. W ofercie firmy Plagron są produkty takie jak podłoża, nawozy oraz odżywki dla roślin.
Do nawożenia podstawowego warto użyć odżywki granulowane o wydłużonym (półrocznym lub trzymiesięcznym) działaniu. Substancje w nich zawarte uwalniane są stopniowo tak, by rośliny korzystały z nich w kolejnych etapach rozwoju. Oczywiście wybór nawozu powinien być podyktowany wynikami testu gleby. Warto wybierać odżywki zawierające składniki odżywcze, których brakuje w naszej glebie. Absorbowanie przez rośliny składników odżywczych z podłoża jest też bezpośrednio uzależnione od jej odczynu. Jeżeli jest on zbyt kwaśny albo zbyt zasadowy może mocno utrudnić pobieranie odżywek z gleby przez rośliny. Przed posadzeniem roślin warto sprawdzić pH gleby.
Nawożenie na początku wegetacji
Bylinom, młodym drzewom i krzewom, które rosną już w naszym ogrodzie warto podać nawozy wczesną wiosną. Jeżeli uprawiamy różnorodne rośliny należy użyć odżywek uniwersalnych, na przykład firmy Plagron. Tego typu rośliny są mniej wymagające, jeżeli chodzi o odżywki w stosunku do roślin ogrodowych. Jeśli planujesz w tym roku posadzenie nowych krzewów, pamiętaj, że należy zacząć nawożenie dopiero po dwóch miesiącach. Te, które zostały posadzone wcześniej, można zacząć nawozić już wczesną wiosną. Wybór i dawkowanie nawozów powinny być jednak poprzedzone rozpoznaniem zapotrzebowania roślin na makro- i mikroskładniki. W tym celu warto zakupić zestaw do testowania parametrów gleby.
