Connect with us

Hi, what are you looking for?

Motoryzacja i technologia

Jak ocenić wydajność sprężarki zakładowej?

wydajnosc sprezarki zakladowej

Pomimo tego, że wydajność jest jednym z podstawowych parametrów sprężarki, bardzo często mamy kłopot z jej rzetelnym określeniem. Problem pojawia się już w momencie zdefiniowania czym właściwie jest wydajność. Ponieważ zadnia w tej kwestii są mocno podzielone, trudno jest nam określić, co i w jakim momencie powinniśmy mierzyć. Kolejnymi aspektami wartymi wyjaśnienia są warunki, w jakich powinniśmy przeprowadzić pomiar, a także wartości graniczne, do jakich należy się odnieść. Skutkuje to sporym bałaganem i wieloma problemami, w momencie gdy chcemy w rzetelny sposób zbadać swoje urządzenie. Czy istnieje zatem skuteczna metoda wystandaryzowania pomiarów wydajności sprężarki?

Czym jest norma ISO 1217

Norma ISO 1217 obejmuje sprężarki wyporowe, zaliczamy do nich, np. sprężarki śrubowe, łopatkowe i tłokowe. Znajdziemy w niej m.in. prawidłową metodykę badania i punkty pomiaru, które umożliwią nam uzyskanie obiektywnej informacji o parametrach naszej sprężarki. Należy zaznaczyć, że powyższa norma definiuje wydajność jako „użytkowy strumień wydajnościowy na króćcu wylotowym urządzenia, przeliczonym do warunków zasysania na wlocie do urządzenia”.

Wszystkie wyniki wydajności sprężarki podawane są w m3/h lub m3/min. Należy również zaznaczyć, że odnoszą się do warunków zasysania. Według normy są to warunki, w których temperatura nie przekracza 20oC, ciśnienie atmosferyczne wynosi 1 bar, natomiast wilgotność względna 0%.

Pomiar wydajności sprężarki

W normie znajdziemy wszystkie informacje, które będą nam niezbędne do przeprowadzenia obiektywnego pomiaru. Uwzględniono w niej dopuszczalne metody pomiaru dla ciśnienia, temperatury powietrza i poboru mocy. Znajdziemy tutaj także minimalne tolerancje odpowiednich przyrządów pomiarowych. Norma uwzględnia również zakres, w jakim warunki testowe mogą odbiegać od warunków w punkcie gwarancyjnym. Podany jest także sposób konwersji wyników pomiarów do warunków gwarantowanych. Dzięki temu będziemy mogli przeprowadzić test w wystandaryzowanych warunkach, które nie wpłyną na jego wynik. Jest to bardzo ważne, ponieważ zmienne pochodne także są obliczane na podstawie przeliczonych wyników pomiaru.

Po obliczeniu wszystkich wartości powinniśmy odnieść je do wartości zawartych w konkretnych aneksach normy. W przypadku pomiaru bloku śrubowego odpowiednie wartości graniczne znajdziemy w aneksie B. Jeśli zbadaliśmy urządzenie, które już jest gotowe do pracy do określenia jego wydajności posłuży nam aneks C. Aneks E dotyczy urządzeń z regulacją obrotów, czyli posiadających przetwornicę częstotliwości.

Pomiar wydajności w warunkach fizycznych

Możliwe jest również wykonanie pomiaru w warunkach fizycznych. Warto zaznaczyć, że takimi warunkami określamy: temperaturę powietrza równą 0oC i ciśnienie atmosferyczne wynoszące 1 bar. Przy dokonywaniu pomiaru należy również uwzględnić to, że wartości podawane są przy założeniu względnej wilgotności powietrza równej 0%.

Po przeprowadzeniu badania w takich warunkach wyniki wydajności sprężarki określane są jako wartości Nm3/min; Nm3/h; Nl/min lub Nl/s.

Dzięki wykorzystaniu normy ISO 1217 możliwe jest wykonanie obiektywnego pomiaru wydajności urządzenia. Znajdziemy w niej wszystkie niezbędne informacje na temat tego jakie warunki powinniśmy spełnić przy badaniu, jak przeliczyć wyniki i do jakich wartości je odnieść. Zastosowanie normy ISO 1217 pozwoli nam na rzetelne porównanie urządzeń różnych producentów. Warto jednak podkreślić, że jej stosowanie jest w pełni dobrowolne i nie wymagają tego od nas żadne przepisy prawne.

źródło: Bogepolska.pl – sprężarki powietrza i kompresory

Może zainteresują Cię również

Dom i wnętrze

Pleśń pojawiająca się w mieszkaniu stanowi poważny problem. Bardzo często pojawia się ona w okolicy okien. Para wodna widoczna na oknach może świadczyć o...

Motoryzacja i technologia

Warsztaty zajmujące się wulkanizacją opon świadczą bardzo wiele usług. To przede wszystkim naprawa opon i kół, prostowanie felg czy wymiana kół. Często zajmują się...

Zdrowie i uroda

Dla wielu kobiet ciąża to piękny czas oczekiwania na dziecko. Nie zmienia to jednak faktu, że jest to także okres wzmożonej pracy organizmu i...

Motoryzacja i technologia

Wózki widłowe stały się niezbędnym wyposażeniem we wszystkich miejscach, gdzie występuje konieczność przeniesienia dużej ilości towaru na raz. Sprawdzają się więc zarówno w magazynach,...