Connect with us

Hi, what are you looking for?

Porady i ciekawostki

Jak ocenić świeżość kawy?

jakość kawy

Kawa jest czymś bez czego nie wyobrażamy sobie naszego poranka. Jest to najpopularniejszy napój na świecie. Mimo, że nie spożywamy go w Polsce w tak ogromnych ilościach jak choćby w Finlandii, to jako społeczeństwo zwracamy coraz większą uwagę do jakości tego co znajduje się w naszych filiżankach.

Świeżość kawy – po czym rozpoznać dobrą kawę?

Zdajemy sobie sprawę, że kawa świeżo mielona jest lepsza od zakupu wcześniej mielonej kawy. Mamy świadomość, że Arabica jest lepsza od Robusty. O kawie uczymy się coraz więcej i poznajemy także coraz więcej czynników, które należy spełnić by cieszyć się dobrą małą czarną. Można jednak zadać sobie pytanie jak ocenić świeżość kawy? Przypominając sobie trylogię Władca Pierścieni, można przytoczyć cytat z Gandalfa: „Jeśli kiedykolwiek zwątpisz Meriadoku, idź za nosem”.

Mówiąc o świeżości kawy mamy na myśli przede wszystkim jej aromat. Kawa starsza będzie cechowała się dużo mniej intensywnym aromatem poprzez ulatnianie się związków chemicznych powstałych podczas wypalenia. Jednak należy się zastanowić czy da się określić dokładnie kiedy kawa nie jest już świeża. Pamiętajmy, że kawa to owoc, po wypaleniu czas może powodować proces jej starzenia się. Im dłużej będziemy czekać ze zmieleniem jej i przygotowaniem sobie americano czy kawy metodą alternatywną, tym samym dojdziemy do momentu, w którym straci ona swoje najlepsze właściwości aromatyczno-smakowe. Na ogół mówi się o trzech miesiącach od momentu wypalenia – w tym czasie kawa powinna cieszyć nas tym, co ma do zaoferowania. Jeśli zależy nam na poszerzeniu wiedzy na temat kawy, jej odmian i sposobów parzenia, dobrym wyborem może okazać się kurs baristyczny.

Jak przechowywać kawę?

Co kuchnia, to inny sposób na przetrzymywanie kawy zarówno w ziarnach czy mielonej. Słoiki, metalowe puszki albo zwykłe sklepowe opakowanie spięte spinaczem. Wiele jest sposobów na przechowywanie kawy w domu. Który z nich jest jednak najlepszy? Który pozwala zachować najwięcej kawy w kawie?

Nietrudno się domyślić, że kawa zmielona traci dużo szybciej swój aromat, więc dla głębi smaku i zapachu dobrze jest wybrać kawę w ziarnach. Mimo trudu, jaki musimy podjąć, czyli samodzielnego zmielenia jej, odwdzięczy się nam ona niepowtarzalnymi doznaniami. Miejscem do trzymania ziaren całych czy zmielonych powinien być suchy i ciemny kąt z jak najmniejszym dostępem powietrza. Temperatura nie powinna być ani za wysoka ani za niska. Co do samego naczynia do przechowywania spokojnie mogą być to wspomniane wcześniej metalowe puszki czy słoiki, ale pod jednym warunkiem, że kawa nie będzie tam bezpośrednio przesypana. O najlepsze miejsce dla kawy zadbał producent zapewniając jej opakowanie, w którym ją zakupiliśmy. Jeżeli nie zużyjemy całego opakowania, należy je szczelnie zamknąć (kawa dobrej jakości często pakowana jest w worek strunowy, co pozwala odciąć dopływ powietrza). Wtedy dopiero możemy kawę włożyć do słoika czy metalowego pojemnika. W tym pierwszym, jeżeli zostawimy kawę w miejscu gdzie dochodzą promienie słoneczne, będzie to negatywnie na nią oddziaływało. Metalowy pojemnik, w bezpośrednim kontakcie z kawą nada jej nieprzyjemnych metalicznych właściwości.

Aby cieszyć się maksymalnie atrakcyjnymi doznaniami, wybierajmy kawy jak najlepszej jakości, jeżeli mamy taką możliwość, niech będzie to kawa w ziarnach, którą zmielimy tuż przed podaniem. Resztę kawy schowajmy w odpowiedni sposób, tak by za każdym razem dawała tyle samo przyjemności.

Może zainteresują Cię również

Dom i wnętrze

Pleśń pojawiająca się w mieszkaniu stanowi poważny problem. Bardzo często pojawia się ona w okolicy okien. Para wodna widoczna na oknach może świadczyć o...

Motoryzacja i technologia

Warsztaty zajmujące się wulkanizacją opon świadczą bardzo wiele usług. To przede wszystkim naprawa opon i kół, prostowanie felg czy wymiana kół. Często zajmują się...

Zdrowie i uroda

Dla wielu kobiet ciąża to piękny czas oczekiwania na dziecko. Nie zmienia to jednak faktu, że jest to także okres wzmożonej pracy organizmu i...

Motoryzacja i technologia

Wózki widłowe stały się niezbędnym wyposażeniem we wszystkich miejscach, gdzie występuje konieczność przeniesienia dużej ilości towaru na raz. Sprawdzają się więc zarówno w magazynach,...