Niedosłuch to coraz częściej pojawiające się schorzenie, które dotyka nie tylko osób w podeszłym wieku. Młodzi ludzie również miewają problemy ze słuchem. Ma to związek zarówno z podniesionym poziomem hałasu na co dzień, jak i ze sposobem życia. Głośne słuchanie muzyki przez słuchawki wpływa negatywnie na kosteczki słuchowe i przyczynia się do pogorszenia jakości słuchu. W przypadku niewielkiego niedosłuchu, nie ma konieczności zakupu aparatu słuchowego. Jednak w przypadku kiedy jakość życia zaczyna się obniżać i pojawiają się problemy komunikacyjne, aparat może okazać się bardzo pomocny.
Niedosłuch – co dalej?
Jeśli zaobserwujesz u siebie objawy niedosłuchu, przede wszystkim zastanów się jak bardzo przeszkadza Ci to w codziennym funkcjonowaniu. Jeśli jest to okazjonalne i wynika z niewystarczającego skupienia się na tym, co mówi rozmówca, najprawdopodobniej nie ma potrzeby codziennego noszenia aparatu słuchowego w Twoim przypadku. Jeśli jednak coraz częściej prosisz o powtórzenie i nie jesteś pewien co dokładnie mówi osoba, z którą rozmawiasz, ubytek słuchu może być już zaawansowany. Aby ocenić dokładnie stopień zaawansowania niedosłuchu, niezbędne będą specjalistyczne badania , które możesz wykonać zarówno u laryngologa, jak i w profesjonalnym gabinecie protetyka słuchu. Podczas badania powiedz lekarzowi o wszystkich dodatkowych problemach, jeśli takie występują, np. nasilające się szumy lub ból. Kiedy już niedosłuch zostanie potwierdzony, a Ty podejmiesz decyzję o zakupie aparatu słuchowego, warto zapoznać się z ofertą aparatów dostępnych na rynku. Pod uwagę należy wziąć dwa główne czynniki:
- Rodzaj niedosłuchu – w zależności od tego, jak duży jest ubytek w Twoim przypadku oraz tego, czy towarzyszą Ci dodatkowe okoliczności pogarszające jakość słyszenia, warto zastanowić się jaka, jakość aparatu będzie odpowiednia. Ceny zaczynają się już od kilkuset złotych, a kończą nawet na kilku tysiącach. Skonsultuj z lekarzem i pracownikiem gabinetu protetyki słuchu, jakie rozwiązanie będzie najlepsze w Twoim przypadku.
- Finanse – ta kwestia ściśle wiąże się z tym, ilu aparatów potrzebujesz i jaka powinna być ich jakość. Pamiętaj: jeśli posiadasz orzeczenie o niepełnosprawności, możesz liczyć na dofinansowanie.
Jak aparat słuchowy poprawia jakość życia?
Przy średnim i dużym niedosłuchu, aparat słuchowy znacznie poprawia jakość życia. Dzięki noszeniu odpowiednio dobranego sprzętu, można poczuć się pewniej i swobodniej. Nie ma już obawy o to, że nie usłyszysz rozmów czy nawet szeptów w towarzystwie. Odpowiednie programy pozwalają zwiększyć lub zmniejszyć słyszalność dźwięków w razie potrzeby. Osoby borykające się z niedosłuchem wycofują się często z życia publicznego lub mocno je ograniczają. Wynika to z malejącej pewności siebie i poczucia komfortu podczas spotkać z innymi. Korzystanie z aparatów słuchowych może znacznie poprawić Twoje poczucie własnej wartości i pomóc w komunikacji.
Jak sobie poradzić z niedosłuchem?
Niezależnie od momentu, kiedy niedosłuch pojawi się w Twoim życiu, jest to z pewnością trudne doświadczenie. Nie skazuje nas ono jednak na ograniczenie aktywności i zamknięcie w czterech ścianach. Najczęściej używanie aparatu słuchowego jest wystarczające do znacznej poprawy jakości życia społecznego i zwiększenia pewności w komunikacji z innymi. Jeśli zauważysz u siebie jakiekolwiek objawy niedosłuchu, koniecznie udaj się na specjalistyczne badania. Noszenie aparatu słuchowego poprawi Twoje samopoczucie i komfort życia.
