Wybielanie zębów to jeden z najpopularniejszych i najchętniej wykonywanych zabiegów. Nie wiąże się z większym dyskomfortem, a pozwala pacjentom zyskać piękny i biały uśmiech. Jednak czy wybielanie zawsze musi prowadzić do nadwrażliwości?
Nieskazitelny, śnieżnobiały uśmiech to marzenie niejednego pacjenta. Nic więc dziwnego, że zabiegi wybielania zębów cieszą się tak dużą popularnością. Warto jednak wiedzieć, czy są one bezpieczne i czy czasem nie uszkadzają uzębienia.
Skąd się bierze nadwrażliwość?
Przyczyn wystąpienia nadwrażliwości może być wiele: kiepska higiena jamy ustnej, używanie zbyt twardych szczoteczek i mocne szorowanie zębów, korzystanie z past o dużej ścieralności, czy też niewłaściwa technika mycia uzębienia, która prowadzi do odsłaniania się szyjek zębowych. Za nadwrażliwość może również odpowiadać paradontoza, próchnica, nieszczelne wypełnienie, nieprawidłowy zgryz czy bruksizm. Dlatego też, zanim podejmiesz się wybielania zębów, zgłoś się na konsultację do stomatologa, który nie tylko oceni stan uzębienia, ale i zniesie uporczywą nadwrażliwość. Wyeliminuje on problem poprzez zastosowanie odpowiednich preparatów lub innej metody leczenia.
Warto wiedzieć, że osoby, które borykają się z nadwrażliwością na co dzień, mogą skorzystać z wybielania zębów, jednak ważne jest, aby lekarz odpowiednio przygotował do tej procedury ich zęby.
Na czym polega wybielanie? Czy niszczy zęby?
Wielu pacjentów obawia się, że wybielanie niszczy zęby, a nadwrażliwość wiąże się z uszkodzeniem mechanicznym szkliwa. Warto więc wyjaśnić, na czym właściwie polega proces wybielania.
Wybielanie polega na utlenieniu przebarwień przy pomocy środków chemicznych lub specjalnych lamp. Prowadzą one do odwodnienia zęba, który w konsekwencji staje się jaśniejszy. Dlatego tuż po kuracji uzębienie jest bardzo białe, a następnie stopniowo, w miarę zwiększania się poziomu nawodnienia, jego kolor się stabilizuje. Z tego też względu lekarze zalecają w pierwszych dniach stosowanie tzw. białej diety. Barwnik z wina, kawy czy herbaty mógłby bowiem doprowadzić do przebarwienia uzębienia.
Czy po zabiegu może wystąpić ból? Tak. Jest to także związane z ubytkiem wody, którego niedostateczna ilość wpływa na miazgę zęba. Jednak dostępne są specjalne preparaty (nanohydroksyapatyt), którymi smaruje się uzębienie zarówno przed, jak i po zabiegu. Dzięki nim następuje uszczelnienie kanalików zębinowych.
Najczęstszą przyczyną niszczenia zębów jest nadużywanie ścieralnych past wybielających, a także samodzielne stosowanie domowych metod rozjaśniających uzębienie. W najlepszym wypadku proces skończy się silną nadwrażliwością, jednak w najgorszym – może doprowadzić do uszkodzenia szkliwa.
Czy wybielanie jest bezpieczne?
Wybielanie zębów jest bezpieczne, jednak bardzo ważne jest, aby wykonywać je pod czujnym okiem specjalisty. Ten nie tylko odpowiednio przygotuje zęby (wyleczy, uszczelni wypełnienia czy oczyści z osadu i kamienia), ale i dopasuje odpowiednią dla ciebie metodę. Trzeba jednak pamiętać, żeby nie nadużywać zabiegów. Zbyt częste wybielanie nie służy zębom i może doprowadzić do uciążliwej nadwrażliwości.