Connect with us

Hi, what are you looking for?

Porady i ciekawostki

Cechy dobrego strzelca – sprawdź, czy strzelectwo to rozrywka dla Ciebie!

Cechy dobrego strzelca

Sport statyczny, jakim jest strzelectwo sportowe, nie jest dyscypliną sportową dla każdego, jednak jeśli nie spróbujesz, to się nie przekonasz! Często broń niesłusznie nacechowana jest negatywnymi skojarzeniami. Polski Związek Strzelectwa Sportowego (PZSS) usiłuje wymazać powiązanie sportu strzeleckiego z myślistwem oraz wojskiem, dlatego też na zawodach strzeleckich jest zakaz noszenia ubrań nawiązujących do militariów (typu moro itp.).

Czy każdy może uprawiać strzelectwo sportowe?

Odpowiedź na powyższe pytanie nie jest jednoznaczna. Kluby sportowe pozyskują nowych zawodników już od 13 roku życia. Początkowa nauka strzelania polega głównie na oswojeniu nowego zawodnika z bronią, pokazanie mu dwóch rodzajów broni sportowej – na początku zwykle pneumatycznej – czyli karabinu i pistoletu. W zależności od klubu sportowego rodzaj broni, z jakiej będzie strzelał zawodnik, wybiera trener lub sam zawodnik.

Strzelectwo jest sportem indywidualnym, zawodnik jest zdany tylko na siebie (pomijając konkurencję Mix). Jest to również sport statyczny, więc trudno dać upust emocjom np. po złym strzale. Piłkarz może się wybiegać, tenisista krzyknąć, natomiast strzelec musi panować nad swoimi emocjami, wziąć łyk wody, pooddychać i kontynuować swoją pracę. Można wysnuć tezę, że strzelectwo jest sportem tylko dla osób opanowanych, nic bardziej mylnego! Strzelectwo uczy opanowania. Często osoby zaczynające swoją przygodę z tym sportem są narwane, pełne energii, nad którą nie potrafią zapanować, strzelectwo jest idealnym sposobem, aby okiełznać te emocje.

Strzelectwo dla dorosłych

Jak w każdym sporcie – im wcześniej rozpoczną się treningi, tym lepiej, jednak strzelectwo jest sportem dającym szanse osiągnięcia wysokiego poziomu w każdym wieku. Nauka strzelania zawsze jest dostosowana indywidualnie pod każdego zawodnika i to tylko od niego zależy rozwój w sporcie. Do niedawna w klubach sportowych istniała „Grupa Powszechna”. Jest to grupa zawodników posiadających licencję oraz często własną broń sportową – po uprzednim zdobyciu pozwolenia. Dla takich zawodników organizowane są zawody klubowe, tematyczne oraz Rundy Pucharu Polski Open. Jest to alternatywa dla osób nie mających czasu na regularne treningi, a chcących uprawiać strzelectwo sportowe i czerpać z tego frajdę. Nazwa „Grupa Powszechna” zniknęła z nomenklatury sportu strzeleckiego, jednak nadal istnieje w klubach, tylko pod innymi nazwami. Każdy klub ma możliwość indywidualnego nazewnictwa tej grupy. Może ona pozostać niezmieniona, a także mieć nazwę typu Strzelectwo Warszawa.

Cechy dobrego strzelca

Każdy strzelec ma swoją indywidualną receptę na sukces. Jedni są zamknięci w sobie, skoncentrowani i spokojni, dzięki czemu potrafią „odciąć” się od wszystkiego dookoła i zająć swoją tarczą. Koncentracja podczas strzelania jest bardzo ważna, dlatego umiejętność wyciszenia jest atutem dobrego strzelca. Inni są pewni siebie, wręcz aroganccy i na pierwszy rzut oka nieuprzejmi. Jest to cecha pomagająca radzić sobie z sukcesem w tym sporcie. W strzelectwie sportowym należy oddać ustaloną ilość ocenianych strzałów. W sportach olimpijskich jest to:

  • Karabin pneumatyczny 60 strzałów (junior i senior),
  • Karabin sportowy 3×40 strzałów (junior i senior),
  • Pistolet pneumatyczny 60 strzałów (junior i senior),
  • Pistolet sportowy 30+30 strzałów (junior i senior – kobiety),
  • Pistolet szybkostrzelny 2×30 strzałów (junior i senior – mężczyźni).

Często zawodnik, który oddał np. 30 strzałów jest świadomy tego, że są to bardzo dobre strzały mogące zapewnić miejsce na podium. Taka świadomość często wywołuje skrajne emocje, nad którymi osoby z wyżej wymienionymi cechami osobowości świetnie sobie radzą. Kolejną cenną cechą dobrego strzelca jest konsekwencja w dążeniu do celu. Regularne treningi to podstawa sukcesu w każdym sporcie, tak samo w strzelectwie sportowym. Słuchanie trenera, starszych, bardziej doświadczonych zawodników jest także bardzo ważne. Należy pamiętać, że jest to sport, w którym używa się broni, więc słuchanie i stosowanie się do poleceń trenera czy instruktora jest sprawą nadzwyczaj ważną.

Może zainteresują Cię również

Dom i wnętrze

Pleśń pojawiająca się w mieszkaniu stanowi poważny problem. Bardzo często pojawia się ona w okolicy okien. Para wodna widoczna na oknach może świadczyć o...

Motoryzacja i technologia

Warsztaty zajmujące się wulkanizacją opon świadczą bardzo wiele usług. To przede wszystkim naprawa opon i kół, prostowanie felg czy wymiana kół. Często zajmują się...

Zdrowie i uroda

Dla wielu kobiet ciąża to piękny czas oczekiwania na dziecko. Nie zmienia to jednak faktu, że jest to także okres wzmożonej pracy organizmu i...

Motoryzacja i technologia

Wózki widłowe stały się niezbędnym wyposażeniem we wszystkich miejscach, gdzie występuje konieczność przeniesienia dużej ilości towaru na raz. Sprawdzają się więc zarówno w magazynach,...