Connect with us

Hi, what are you looking for?

Biznes i finanse

Białko ziemniaczane w żywieniu trzody chlewnej

Bialko w zywieniu swin

Żywienie trzody chlewnej w Polsce w ostatnich kilkunastu latach nabrało zupełnie nowej jakości. Wszelkie produkty żywieniowe muszą przejść ścisłe kontrole, które pozwalają stwierdzić, czy spożywany przez zwierzęta pokarm jest wysokiej jakości. Ma to również bezpośredni wpływ na ludzi, ponieważ jakość pasz pośrednio wpływa na mięso trafiające do sklepów. Szczególną rolę w ostatnich latach odgrywa białko ziemniaczane. Czym jest i jakie są jego zalety?

Wykorzystanie białka ziemniaczanego

Białko ziemniaczane stanowi wspaniałą alternatywę dla białka pochodzenia zwierzęcego. Charakteryzuje się wysoką zawartością białka (80%) oraz sporą ilością lizyny, treoniny oraz tryptofanu. Szczególną uwagę można zwrócić na to, że białko pochodzenia roślinnego nie jest modyfikowane genetycznie oraz jest wolne od różnego rodzaju solaniny. Wpłynie to zatem pozytywnie na stan zdrowia zwierząt.

Niestety istnieje jedna wada białka z ziemniaka, która często dyskwalifikuje białko ziemniaczane jako podstawowy pokarm dla trzody chlewnej. Jest nią mianowicie cena. Za tonę tego rodzaju białka należy obecnie zapłacić często ponad 6000 zł. Jest to bardzo duży wydatek dla większości rolników. Warto również zwrócić uwagę na to, że białko sojowe, które również jest pochodzenia roślinnego, jest tańsze nawet dwukrotnie. Dlatego częstym rozwiązaniem wśród hodowców jest zakup białka ziemniaczanego w formie mieszanki, w której samo białko stanowi tylko część zawartości całej paszy. Znacząco obniży to całkowite koszty nabycia takiego białka, a zwierzętom zostaną dostarczone składniki odżywcze wysokiej jakości.

Pasza dla świń – alternatywa dla pasz pochodzenia zwierzęcego

Żywienie trzody chlewnej powinno odbywać się w zgodzie z naturą. Dlatego białko ziemniaczane dzięki braku ryzyka przedostania się elementów zmodyfikowanych genetycznie stanowi doskonałe źródło żywienia. Koniecznie należy spojrzeć także na sposób produkcji takiego białka. Jest to znacznie bardziej ekologiczne niż podczas produkcji pasz pochodzenia zwierzęcego. Dzięki temu osoby kupujące białko ziemniaczane nie tylko wpływają na poprawę zdrowia trzody chlewnej, ale również wspierają ochronę klimatu.

Przed samym zakupem warto przekonać się, że zakupione białko ziemniaczane zostało wyprodukowane zgodnie ze wszelkimi restrykcjami dotyczącymi ochrony środowiska. Na rynku znajduje się wielu producentów, którzy mogą poszczycić się wieloma certyfikatami i atestami świadczącymi o tym, że oferują pasze dla zwierząt tylko wysokiej jakości.

Białko ziemniaczane – dlaczego warto?

Białko ziemniaczane możemy stosować nie tylko jako pasza dla świń. Świetnie nada się również jako element diety małych prosiąt oraz warchlaków. Bardzo często stosuje się je również jako pasze dla drobiu zwłaszcza w okresie odchowu młodych. Dzięki temu małe zwierzęta mogą szybciej się rozwijać, co stanowi na pewno dobrą informację nie tylko dla hodowców, lecz także dla ich klientów.

Białko ziemniaczane z całą pewnością na zawsze zmieniło branżę hodowlaną. Dzięki swoim fantastycznym właściwościom może znacząco wpłynąć na żywienie trzody chlewnej. Przed samym zakupem takiego białka warto wziąć pod uwagę nie tylko cenę, lecz także stan zdrowia naszych zwierząt. Jeżeli mimo racjonalnego żywienia nie przybierają prawidłowo, warto wypróbować białko z ziemniaka. Dzięki wielu aminokwasom oraz innym składnikom odżywczym białko może poprawić ich parametry zdrowotne, ale również podnieść masę i ogólną witalność.

Może zainteresują Cię również

Dom i wnętrze

Pleśń pojawiająca się w mieszkaniu stanowi poważny problem. Bardzo często pojawia się ona w okolicy okien. Para wodna widoczna na oknach może świadczyć o...

Zdrowie i uroda

Dla wielu kobiet ciąża to piękny czas oczekiwania na dziecko. Nie zmienia to jednak faktu, że jest to także okres wzmożonej pracy organizmu i...

Motoryzacja i technologia

Warsztaty zajmujące się wulkanizacją opon świadczą bardzo wiele usług. To przede wszystkim naprawa opon i kół, prostowanie felg czy wymiana kół. Często zajmują się...

Moda i styl

Odpowiednie obuwie to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia każdego skejta. Zanim jednak zdecydujesz się na zakup konkretnego modelu, warto wiedzieć, na jakie kwestie warto...