Connect with us

Hi, what are you looking for?

Biznes i finanse

Bezpieczeństwo alpinisty przemysłowego – uprząż jako podstawa wyposażenia

alpinista przemyslowy

Prace na wysokości to zadanie dla ludzi o stalowych nerwach, wyposażonych w najlepszej jakości sprzęt alpinistyczny. Wspinaczka linowa to nie przelewki – każdy mały błąd może zaważyć na bezpieczeństwie całego zespołu. Dlatego znakomita kondycja fizyczna, zapał oraz opanowanie to nie wszystko, czego potrzeba ludziom zajmującym się alpinizmem przemysłowym. To ekscytujące zajęcie wymaga profesjonalnego przygotowania, na tym samym poziomie co uprawianie sportów ekstremalnych. Kluczem do sukcesu jest właściwie dobrany sprzęt, a w tym uprząż asekuracyjna.

Prace na wysokości czyli alpinizm przemysłowy

Terminem tym określa się rodzaj wspinaczki, która ma na celu wykonanie czynności, do których zalicza się m.in. mycie szyb na wysokości lub malowanie. W tym celu zajmujący się alpinizmem pracownicy, korzystają z techniki opracowanych na potrzeby wspinaczki linowej. Zostają one zaadaptowane na potrzeby obiektów przemysłowych oraz wieżowców, których dotyczą przeprowadzane prace na wysokości. W związku z wciąż rosnącym zainteresowaniem na tego typu usługi, alpinizm przemysłowy został rozszerzony również o montaż oświetlenia, spawanie na wysokościach, instalację reklam i wiele innych.

Uprząż asekuracyjna – najlepszy przyjaciel alpinisty

Uprząż asekuracyjna to niezbędnik każdego, kto zajmuje się pracą na wysokościach. Wykonywanie tej pracy byłoby bowiem bez niej niemożliwe. Jest to rodzaj liny, która odpowiada za zapewnienie alpiniście bezpieczeństwa. Dlatego niezmiernie ważne jest to, by składała się ona z elementów takich jak:

  • pas biodrowy,
  • pętle udowe,
  • klamry – z ich pomocą reguluje się ustawienie pasa oraz pętli,
  • 2 ogniw – górnego i dolnego,
  • łącznik centralny,
  • szpejarek do przechowywania narzędzi.

Często stosowanym w tej branży urządzeniem jest także uprzęż piersiowa. Wraz z biodrową tworzy ona uprzęż pełną.

Jak dobrać właściwą uprząż?

Osoby zaczynające swoją przygodę w tym zawodzie, bardzo często spotykają się z problemem dotyczącym doboru uprzęży. Zadanie to będzie o wiele łatwiejsze po zastosowaniu się do poniższych wskazówek:

  1. Należy pamiętać o tym, że każda uprząż asekuracyjna, musi posiadać jednocześnie aż trzy elementy. Są to urządzenia takie jak: indywidualny sprzęt ochronny stabilizujący, który chroni przed ewentualnym upadkiem oraz dwa rodzaje uprzęży: biodrowa i piersiowa.
  2. W trakcie doboru rozmiaru trzeba sprawdzić, czy istnieje możliwość przełożenia dłoni przez pas biodrowy i towarzyszące im pętle, w taki sposób, by można było obrócić dłoń z lekkim oporem. Nie poleca się wyboru luźniejszych uprzęży – zdecydowanie należą one do tych mniej bezpiecznych. Z kolei zbyt ciasne będą ograniczać sprawność ruchową oraz powodować bolesny ucisk.
  3. Należy również zwrócić uwagę na to, czy wszystkie pasy zostały właściwie wyprofilowane oraz, czy posiadają odpowiednią ilość wyściółki.
  4. Na komfort pracy wpływa także ilość szpejarek do przechowywania narzędzi i innych sprzętów niezbędnych do mycia szyb na wysokości. Im większe, tym więcej mogą one w sobie pomieścić. Niestety wpływa to również na ich zwiększenie ich wagi, co może obniżyć komfort pracy. Dlatego czasem lepiej zakupić więcej sztuk o mniejszych rozmiarach, zamiast jednej dużej.

Poszukiwania uprzęży alpinistycznej niekiedy mogą trwać w nieskończoność. Jeżeli jednak zachowasz w pamięci powyższe wskazówki, odwiedzając sklep ze sprzętem alpinistycznym nie powinieneś mieć problemu z jego wyborem. Pamiętaj również, że sprzęt alpinistyczny do elewacji przemysłowych znacznie różni się od tego, który wykorzystywany jest w trakcie wspinaczki hobbistycznej.

Może zainteresują Cię również

Dom i wnętrze

Pleśń pojawiająca się w mieszkaniu stanowi poważny problem. Bardzo często pojawia się ona w okolicy okien. Para wodna widoczna na oknach może świadczyć o...

Motoryzacja i technologia

Warsztaty zajmujące się wulkanizacją opon świadczą bardzo wiele usług. To przede wszystkim naprawa opon i kół, prostowanie felg czy wymiana kół. Często zajmują się...

Zdrowie i uroda

Dla wielu kobiet ciąża to piękny czas oczekiwania na dziecko. Nie zmienia to jednak faktu, że jest to także okres wzmożonej pracy organizmu i...

Motoryzacja i technologia

Wózki widłowe stały się niezbędnym wyposażeniem we wszystkich miejscach, gdzie występuje konieczność przeniesienia dużej ilości towaru na raz. Sprawdzają się więc zarówno w magazynach,...