Connect with us

Hi, what are you looking for?

Zdrowie i uroda

Aparat na jedno czy dwoje uszu?

Cyfrowe aparaty sluchowe

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia prawie 500 milionów ludzi na całym świecie cierpi z powodu ubytku słuchu. Niestety większość z tych osób nie decyduje się na wsparcie w postaci aparatów słuchowych. Tylko co trzecia osoba w UE korzysta z tego typu urządzeń. Wynika to z braku świadomości, że nieleczony niedosłuch może nieść za sobą wiele innych poważniejszych konsekwencji lub strachu przed reakcją otoczenia. Aparat kojarzony jest zazwyczaj z osobami starszymi, jednak to przekonanie jest błędne. Coraz więcej młodych osób cierpi na choroby związane z narządem słuchu. Niektórzy odczuwają ubytek słuchowy po obu stronach, inni zmagają się z niedosłuchem na jedno ucho. Czy w takiej sytuacji wystarczy jeden aparat? Kiedy warto zainwestować w dwa urządzenia?

Niedosłuch obustronny 

Narząd słuchu jest parzysty i symetryczny, dlatego wszelkie ubytki zazwyczaj występują obustronnie. Niektórzy ze względów finansowych lub innych pobudek nawet w przypadku obustronnego niedosłuchu decydują się na jedno urządzenie. Czy jest to optymalne rozwiązanie? Prawdę mówiąc – nie do końca. Ośrodek słuchu w mózgu musi otrzymywać odpowiednią ilość bodźców. Dlatego też lepiej zdecydować się na dwa aparaty słuchowe. Jakie są główne korzyści płynące z takiego rozwiązania?

Bezpieczeństwo 

Dwa aparaty słuchowe pozwalają prawidłowo oszacować, z jakiego kierunku dobiega dany dźwięk oraz z jakiej odległości. Zapewni to bezpieczeństwo osobie z niedosłuchem przebywającej np. w mieście, na skrzyżowaniach o wysokim natężeniu ruchu lub w pobliżu ścieżek rowerowych. Dwa urządzenia pozwolą ustalić, skąd nadjeżdża samochód lub rower. Czasami może to ocalić życie.

Lepsza jakość dźwięku 

Dwa aparaty słuchowe pomagają również w uzyskaniu pełniejszego obrazu dźwięków. Odgłosy dobiegające z otoczenia są równomiernie rozłożone po obu stronach, dzięki temu jakość słyszenia jest na wysokim poziomie. Można to porównać do słuchania muzyki za pomocą słuchawek. Najlepszy dźwięk uzyskujemy, wkładając je w dwoje uszu. Gdy wyciągniemy jedną słuchawkę, dźwięk jest niepełny i niewyraźny. Tak samo jest w przypadku aparatów słuchowych. Dwa urządzenia zapewniają komfortową rozmowę oraz lepszą jakość rozumienia mowy w hałasie (dzięki wspomaganiu naturalnej zdolności mózgu do filtrowania odgłosów w tle).

Dwustronna rehabilitacja 

Aparaty słuchowe to nie tylko wzmacnianie sygnałów dźwiękowych. Są one również odpowiedzialne za zapobieganie dalszemu rozwojowi ubytków. Dwa urządzenia pozwalają na odbieranie bodźców akustycznych po obu stronach. Dzięki temu znika ryzyko tracenia przez mózg umiejętności do przetwarzania informacji. Narząd słuchu musi być trenowany, aby jego sprawność i funkcje utrzymywały się na odpowiednim poziomie.

Niedosłuch na jedno ucho

W przypadku niedosłuchu na jedno ucho również zaleca się noszenie dwóch aparatów. Oczywiście jeśli nie ma medycznych przeciwwskazań do poprawy komfortu słyszenia. Słuch to zmysł obuuszny, dlatego wada powinna być korygowana za pomocą dwóch urządzeń. W przypadku korzystania z jednego urządzenia, ucho niezaopatrzone w aparat mogłoby oduczyć się słyszenia i stracić umiejętność rozumienia mowy.

Aparaty słuchowe to z pewnością urządzenia, które mogą znacznie poprawić jakość życia. Niestety wciąż tak mało osób decyduje się tego typu pomoc. Niektórzy boją się reakcji i opinii otoczenia. Jednak rozwój technologii wyszedł naprzeciw tego typu obawom i pozwolił na stworzenie urządzenia takiego jak aparat słuchowy niewidoczny. Te niewielkich rozmiarów mechanizmy wprowadza się do ucha tak, że są one praktycznie niewidoczne dla otoczenia. Rynek oferuje wiele opcji, dlatego warto zastanowić się nad inwestycją w aparat słuchowy – i to nie jeden, a dwa.

Może zainteresują Cię również

Dom i wnętrze

Pleśń pojawiająca się w mieszkaniu stanowi poważny problem. Bardzo często pojawia się ona w okolicy okien. Para wodna widoczna na oknach może świadczyć o...

Motoryzacja i technologia

Warsztaty zajmujące się wulkanizacją opon świadczą bardzo wiele usług. To przede wszystkim naprawa opon i kół, prostowanie felg czy wymiana kół. Często zajmują się...

Zdrowie i uroda

Dla wielu kobiet ciąża to piękny czas oczekiwania na dziecko. Nie zmienia to jednak faktu, że jest to także okres wzmożonej pracy organizmu i...

Motoryzacja i technologia

Wózki widłowe stały się niezbędnym wyposażeniem we wszystkich miejscach, gdzie występuje konieczność przeniesienia dużej ilości towaru na raz. Sprawdzają się więc zarówno w magazynach,...